motorsearchdl

دانلود فایل

دانلود پاورپوینت پاسخ های سلولی به استرس های محیطی (مربوط به درس سازگاری های سلولی در ورزش) (تربیت ب

دسته بندیتربیت بدنی
فرمت فایلpptx
تعداد صفحات70
حجم فایل920 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پاسخ های سلولی به استرس های محیطی (مربوط به درس سازگاری های سلولی در ورزش)

 

í      قرار گرفتن در معرض استرس های محیطی باعث بر هم خوردن هموستاز سلولی می شود.

í      استرس های محیطی شامل گرمازایی، هیپوکسی، استرس اکسایشی،بیماری ها و عفونت ها و ... می باشد.

í      توانایی پاسخ سریع و مناسب سلول ها نسبت به این استرس ها، نقش مهمی در بقا و زنده ماندن سلول ها دارد.

í      هیپوکسی و گرمازایی 2 فاکتور محیطی مهم هستند که باعث ایجاد پاسخ های سلولی به استرس های محیطی می شوند.

í      لذا  قرار گرفتن در معرض این استرس های محیطی باعث بیان hsp ها می شود.

í      Hsp ها در پاسخ به افزایش ناگهانی دما در سلول های بدن موجود زنده سنتز می شوند.

 

عناوین اسلایدها

مقدمه

در پاسخ به این استرس ها پروتئین هایی به نام پروتئین های شوک گرمایی  در سلول ها بیان می شوند (hsp)

مکانیسم های ملکولی تولید hsp

خانواده HSP

Ubiqutin

HSP27

HSP60

HSP70

HSP90

Heme oxygenase

عملكرد HSP ها

ها و ایمونولوژیHSP

پاسخ های HSP ناشی از تمرین

تحمل گرمایی و سازگاری با تمرین

HSP و سرطان

HSP و جنسیت

هایپوکسی

تنظیم پروتئین های حساس به هایپوکسی

خانواده HIF

هایپوكسی و تمرین

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ سه شنبه 26 دی 1396 ] [ 13:19 ] [ جمشید راد ]
[ ]

tie Star Font (طرح های گرافیکی و فوتوشاپ)

دسته بندیطرح های گرافیکی و فوتوشاپ
فرمت فایلpdf
تعداد صفحات4
حجم فایل5.527 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 
Cutie Star Font فونت فوق لاده بسیار ارزان
توضیح  در عکس زیر
 

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ سه شنبه 26 دی 1396 ] [ 13:19 ] [ جمشید راد ]
[ ]

کارتحقیقی دیه (حقوق)

دسته بندیحقوق
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات46
حجم فایل143 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

مقدمه
در روایات می خوانیم که دیه قبل از اسلام توسط عبدالمطلب بر صد شتر استقرار یافت پس از ظهور اسلام ، پیامبر اکرم (ص) نیز ان را امضا کرد و شتر را اصل در پرداخت دیه قرار داد و پرداخت دیه از اجناس دیگر را هم تجویز کرد اما وقتی اسلام گسترش یافت و پول نقد در دست مردم زیاد شد،حضرت علی(ع)اصل پرداخت دیه را پول نقد قرار داد چنان که ملاحظه می شود اگر چه

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ سه شنبه 26 دی 1396 ] [ 13:19 ] [ جمشید راد ]
[ ]

کارتحقیقی بزهکاری اطفال و سن مسئولیت کیفری در حقوق جزای ایران (حقوق)

دسته بندیحقوق
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات38
حجم فایل103 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

مقدمه
بزهکاری، همواره در بین کودکان و نوجوانان وجود داشته است، ولی از اواخر قرن نوزدهم تخلف و قانون‌شکنی این گروه سنی در کشورهای بزرگ صنعتی جلب توجه نموده است مفهوم بزهکاری، در اوایل قرن بیستم شکل گرفت و تا قبل از آن با متخلفین جوان و مجرمین بزرگسال، رفتاری تقریبا یکسان می‌شد با گذشت زمان و تحول فکر و اندیشه و تغییر در ساختار خانواده، همچنین تغیی

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ سه شنبه 26 دی 1396 ] [ 13:19 ] [ جمشید راد ]
[ ]

مهندسی سنگ و تونل (عمران)

دسته بندیعمران
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات100
حجم فایل652 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

مدیریت و نگهداری تونل در برابر نشست (مطالعه موردی در زمین‌های آماس‌پذیر)

خلاصه

با توجه به توسعه روزافزون و هزینه‌های بالای ساخت سازه‌ای زیرزمینی و نیز اهمیت آنها در شبكه حمل و نقل بین شهری و داخل شهری و خطرات ناشی از آسیب دیدگی آنها، لازم است كه نحوه احداث ومدیریت در نگهداری آنها مورد بررسی قرار گیرد. در این راستا در بعضی از این موارد پروژه‌هایی، در زمین‌های مسأله دار مانند مناطق آماس پذیر انجام می‌شود. از آنجایی كه خاك آماس پذیر مسائل بزرگی در حفاری ایجاد می‌كند، اغلب چالش ویژه‌ای برای تونل سازی می‌باشد. در چندین مورد دیده شده كه اجرای تونل در زمین های آماس‌پذیر سبب فروریزش و در نتیجه آن خسارات زیاد مالی و تأخیر در پروژه شده است. در این مقاله به معرفی عوامل جابجایی زمین ناشی از حفر تونل مانند شرایط زمین شناسی، عمق و هندسه تونل، روش حفاری و كیفیت انجام كار و مدیریت پرداخته شده و با در نظر گرفتن حفر تونل در زمین‌های آماس‌پذیر تمهیداتی برای كنترل و پایداری نشست در نظر گرفته شده است.

كلمات كلیدی: تونل، خاك آماس‌پذیر، تورم، مدیریت و نگهداری تونل، پایداری نشست

مقدمه

فن تونل سازی دیرینه‌ای در كشور ما دارد. حدود 3000 سال پیش، نیاكان ما با حفر قنات‌ها كه در واقع تونل‌های قدیمی هستند، به آب زیرزمینی دست می‌یافتند و به كمك آنها، آب را به سطح زمین هدایت می‌كردند. در تعاریف قدیمی تونل به عنوان یك راهروی طویل زیرزمینی تعریف شده است كه امروزه برای مصارف گوناگون از جمله استخراج مواد معدنی، رفت و آمد اتومبیل‌ها، حركت قطارها، انتقال لوله و كانال و نیز انتقال آب احداث می‌شود. قدیمی‌ترین تونل شناخته شده در حدود 4000 سال پیش در بین النهرین حفر شده است.

تونل سازی همزمان با انقلاب صنعتی به ویژه به منظور حمل و نقل، تحرك قابل ملاحظه‌ای یافت و این امر در توسعه صنعت بویژه در قرون 18 و 19 میلادی انگلستان سهم بسزایی داشت. بررسی وضعیت تنش در اطراف تونل‌ها و همچنین پایداری و ناپایداری در مورد حفریات زیرزمینی، از جمله پارامترهای مؤثر در طراحی این سازه‌ها است.

محیط زمین در ابتدا تحت تنش ناشی از تنشهای طبیعی زمین بوده كه بر اثر حفر تونل شرایط تنش در زمین تغییر می‌كند، كه این امر موجب انقباض دهانه تونل و به وجود آوردن تغییر شكلهایی در مقطع زمین می‌شود، كه نهایتاً به نشست سطحی زمین منجر می‌شود. مسأله نشست سطحی زمین ناشی از حفر تونل با توجه به اهمیتی كه داشته همواره از سوی محققین مختلف تحت بررسی قرار گرفته است تا با اتخاذ شیوه‌های مناسب میزان آن را قبل از شروع عملیات ساخت برآورد كنند.

2- عوامل تأثیرگذار در نشست

بررسی رفتار خاك یا زمینهای غیرسنگی در برابر احداث تونل یكی از مباحث مورد مطالعه در حوزه‌ی ژئوتكنیك است كه در ظرف 30 سال اخیر مقالات زیادی را به خود اختصاص داده است و در این زمینه، ارتباط نشست سطح زمین، حداكثر مقدار آن و چگونگی توزیع آن برحسب مشخصات تونل و زمین مثل قطر و عمق تونل، وزن واحد، مدول الاستیسیته و مقاومت آن مورد توجه بحث‌های تحلیلی، عددی و مشاهدات تجربی قرار گرفته است. در حالت كلی می‌توان جا به جایی‌های زمین ناشی از حفر تونل را براساس 4 دلیل دانست كه عبارتند از:

الف) شرایط زمین‌شناسی، هیدرولوژی و ژئوتكنیكی ب) عمق و هندسه تونل ج) روشهای حفاری و د) كیفیت انجام كار و مدیریت

برای روشن شدن مسئله در اینجا لازم می‌باشد كه توضیحی از پارامترهای اصلی از هر یك از علل ذكر شده پرداخته شود كه در پایداری بازشدگی تونل تأثیرگذارند.

2-1 صرف نظر از بزرگی و هندسه تونل، مقدار و توزیع نشست سطحی زمین در اثر حفر تونل به لایه‌بندی زمین (ناهمگنی لایه‌ها)، تغییرشكل‌پذیری (در زمان‌های كوتاه یا بلند)، ساختار  غیرهمسان و نفوذپذیری خاك وابسته می‌باشد. البته پاسخ زمین به تونلزنی می‌تواند تحت تأثیر شرایط نیروی محركه آب زیرزمینی باشد. پس روشن است كه درك ع عمیق و درست از شرایط ژئوتكنیكی محل، كمك بسیار مهم در پارامترهای ذكر شده می‌كند.

2-1-1 خاك چسبنده (رس)

برای تونلزنی در خاك چسبنده یك فاكتور بیش بارگذاری N (Broms & Bemmemark 1967) تعریف می‌شود:

(1) 

كه  ارتفاع از سطح زمین تا محور تونل،  وزن مخصوص خاك و  مقاومت برشی زهكشی نشده خاك می‌باشد. براساس مشاهدات تجربی و روابط تئوری به این نتیجه رسیدند كه اگر  باشد، سطح تونل معمولاً به طور كامل پایدار خواهد ماند. اگر  باشد، می‌بایست شرایط ویژه ای را برای ارزیابی ریسك نشست لحاظ كرد و احتیاط لازم را انجام داد و اگر  باشد، بطور متوسط ناپایدار می‌باشد.

2-1-2 خاك های غیرچسبنده (ماسه)

در مواجه با زمین‌های غیرچسبنده یافتن فاكتور پایداری به دلیل اینكه مشكلی می‌باشد، نمی‌توان از لحاظ تئوری پایداری آنرا تعیین كرد.

2-1-3 زمین‌های چسبنده اصطكاكی

برای زمین‌هایی كه هم مقاومت اصطكاكی دارند و هم چسبندگی باید 4 پارامتر زیر را كنترل كرد:

(2)

 

كه  می‌باشد.

2-1-4 زمین آماس‌پذیر

منظور از زمین‌های تورم زا، خاكها و مواد سنگی سست و شكل‌پذیری است كه با دارا بودن شرایط  و استعداد تورم، وضعیت تنش را در منطقه به هم می‌زنند. نگهداری تونلها در زمین‌های آماسی به دلیل آنكه فشار زیاد ناشی از تورم در این گونه مناطق در درازمدت اعمال می‌شود مستلزم تمهیدات ویژه‌ای می‌باشد. همانطوری كه در شكل 1 مشاهده می‌شود، آماس كف تونل یكی از پدیده‌های عادی تونل‌سازی در زمین‌های آماس‌پذیر، به ویژه در سنگ‌های رسوبی ضعیف است. در چنین مواردی، معمولاً نقاطی در كف تونل دیده می‌شود كه جریان توده سنگ از آن نقاط انجام می‌گیرد. سنگ‌های خمیری كف تونل نسبت به تغییرات تنش حساس‌اند. جریان توده‌های سنگ به داخل تونل نشانگر امتداد كمترین مقاومت تونل می‌باشد. اگر زمین اطراف تونل آماس‌پذیر باشد، سبب تغییر شكل سیستم نگهداری تونل می‌شود كه در بعضی موارد خسارات زیادی را به دنبال دارد.

2-2 از جمله دلایلی كه در نشست سطحی زمین به دلیل حفر تونل تأثیرگذار می‌باشد روشهای حفاری است برای كار كردن در این زمینه 4 منبع اصلی نشست می‌تواند معرفی شود: 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ سه شنبه 26 دی 1396 ] [ 6:37 ] [ جمشید راد ]
[ ]

عایقهای رطوبتی و صوتی ساختمانها (معماری)

دسته بندیمعماری
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات8
حجم فایل7 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

عایقهای رطوبتی و صوتی ساختمانها

امروزه ارتقای سطح توقعات عمومی در قبال بهبود شرایط زندگی و بهره گیری از فناوری در این راستا ، بكار گیری انرژی و بنابر این سرمایه گذاری و تامین مخارج آن را ضروری نموده است .

اما چنانكه میدانیم ذخایر انرژی های قابل استفاده جهان محدود بوده و با بهره برداری های بی رویه كنونی از این ذخایر ، قطعا در آینده ای نه چندان دور با بحران روبرو خواهیم شد . با پذیرش این واقعیت مسئولیت ما چیست و آیا بشر در این خصوص اندیشیده است ؟ ارائه پاسخ به این سوالات با درك بهتر صورت مسئله میسر است . در حقیقت انرژی در اطراف ما به دو گونه موثر است : اول تاثیرات مثبت مانند گرمایش و سرمایش محل كار و زندگی در فصول سرد و گرم ، حمل و نقل عمومی ، ارتباطات ، صنایع و .... كه لا اقل در جوامع مدرن امروزی ، این امور بدون صرف انرژی امكان پذیر نخواهند بود . ثانیا تاثیرات منفی مثل آلودگی محیط زیست ، كاهش ذخیره منبع ارزشمند طبیعی و آلودگی صوتی در محیط های شهری كه از جمله پیامدهای منطقی مصرف نابجای انرژی توسط بشر امروز است .

ولیكن طرح مسئله ، بلافاصله گزینه هایی را به عنوان راه حل فراروی ما قرار می دهد . آیا امكان صرفه جویی و استفاده بهینه از سوخت و حامل های انرژی وجود دارد ؟ آمارها نشان می دهد كه بیش از 30 درصد انرژی تولیدی در جهان مصرف سرمایش و گرمایش می گردد كه این رقم معادل حدود 60 درصد درآمد سرانه جامعه است . تدابیر مختلفی اما جهت كاهش و صرفه جویی انرژی در بخش خانگی اندیشیده شده است . یكی از بهترین آنها كه در كنار سایر روشها نظیر بكار گیری انرژی های بالفعل طبیعی ( اشعه خورشید ، انرژی باد ) و نیز انرژی های تجدید پذیر مثل پیل های سوختی پذیرفته شده و مورد استقبال قرار گرفته عایق كاری حرارتی ساختمانها است . ممالك صنعتی با درك این موضوع سالها است كه بطور عملی مسئله ایزولاسیون حرارتی را مدنظر داشته و بكار گرفته اند و در این زمینه به پیشرفتهای شایانی نیز در بعد ابداع مواد عایق و روشهای نصب و هم در بعد تدوین استراتژی های اجرایی و نظارتی ، دست یافته اند .

در كشور ما این موضوع با چند ده سال تاخیر در شرف تحقق است . با این حال استفاده از تجربیات و ابداعات كشورهای صنعتی ، به تسریع روند بهینه سازی مصرف انرژی كمك می نماید . یكی از این تجربیات ارزشمند ابداع عایق حرارتی و صوتی پشم شیشه است كه در دهه 60 میلادی صورت گرفت و از آن زمان تاكنون با افزایش گستره تقاضا در بازار جهانی ، نصب و اجرای آن در كاربردهای مختلف مسكونی ، تجاری ، آموزشی ، اداری و ... به روشی كلاسیك بدل گردیده است .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ سه شنبه 26 دی 1396 ] [ 6:36 ] [ جمشید راد ]
[ ]

فرآورده‌های عایق‌كاری حرارتی جدید (معماری)

دسته بندیمعماری
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات5
حجم فایل13 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

فرآورده‌های عایق‌كاری حرارتی جدید

هدف از عایق‌كاری حرارتی، كاهش گرمای انتقال یافته یا به حداقل رساندن اثرات شیوه‌های جداگانه انتقال حرارت است و فرآورده های جدید سعی در تحقق بهتر این هدف دارد چندی پیش دوره‌های تخصصی آموزش آشنایی با مصالح ساختمانی جدید در مركز تحقیقات ساختمان و مسكن برای گروهی از متخصصان و دست‌اندركاران امر ساختمان برگزار شد.بخشی از این دوره آموزشی به فرآورده‌های عایق‌كاری حرارتی جدید در ساختمان اختصاص داشت كه سهراب ویسه و ناهید خدابنده در این دوره‌های آموزشی به ارایه این مباحث و معرفی عایق های حرارتی جدید پرداختند. شرح این مباحث در پی می آید. اگر عایق به درستی نصب شود، انتقال گرما كه از طریق جدارهای ساختمان انجام می‌شود كاهش می‌یابد. هدف از عایق‌كاری حرارتی، كاهش گرمای انتقال یافته یا به حداقل رساندن اثرات شیوه‌های جداگانه انتقال حرارت است. برای مثال عایق پتویی پشم شیشه یا یك تخته صلب پلی استایرن كه فضای خالی دیوار دو جداره را پر می‌كند، انتقال حرارت را با تبدیل فضای خالی به تعداد زیادی فضاهای هوایی بسیار كوچك كم می‌كند. فضاهای هوایی كوچك حركت هوا را كاهش داده و جریان همرفت را به حداقل می‌رساند تا از توان عایق‌كاری هوای ساكن استفاده شود. به طور كلی اثربخشی یك فرآورده‌ عایق‌كاری حرارتی به نوع مصالح و در نتیجه ضریب هدایت حرارتی، چگالی و ضخامت آن بستگی دارد. این موارد باید همراه با سایر مشخصات لازم از جمله شماره استاندارد ویژگی فرآورده‌ مربوط، مقاومت‌های مكانیكی و خواص انتقال بخار آب روی برچسب فرآورده‌ عایق‌كاری حرارتی ثبت شود. چند نوع عایق حرارتی تجاری برای دستیابی به مقاومت حرارتی مورد نیاز در دسترس است. انواع اصلی عایق‌های موجود در كشور پشم شیشه، پشم سنگ، پشم سرباره، پلی استایرن منبسط، فوم پلی یورتان صلب و فرآورده‌های پرلیت منبسط است. سایر عایق‌های رایج در كشورهای صنعتی عبارتند از: فرآورده‌های فوم فنولیك، فرآورده‌های پشم و الیاف چوب، فرآورده‌های پشم و پنبه و فرآورده‌های شیشه سلولی. در استاندارد اروپا (EN) برای فرآورده‌های عایقكاری زیر استاندارد ویژگی جداگانه وجود دارد: فرآورده‌های پشم معدنی مصنوعی، فرآورده‌های پلی استایرن منبسط ساخته شده در كارخانه فرآورده‌های فوم پلی استایرن اكسترود شده ساخته شده در كارخانه فرآورده‌های فوم پلی یورتان صلب ساخته شده در كارخانه فرآورده‌های فوم فنولیك ساخته شده در كارخانه فرآورده‌های پشم چوب ساخته شده در كارخانه فرآورده‌های پرلیت منبسط ساخته شده در كارخانه فرآورده‌های الیاف چوب ساخته شده در كارخانه فرآورده‌های پشم پنبه ساخته شده در كارخانه فرآورده‌های شیشه سلولی ساخته شده در كارخانه انواع مصالح و فرآورده‌ عایق حرارتی شرح داده شده در زیر به عنوان جایگزین برای انواع متداول آنها مطرح شده است: پشم شیشه جدید بعضی از تولیدكنندگان اخیرا فرآورده‌های عایقكاری نوار پشم شیشه با چگالی متوسط و زیاد تولید می‌كنند كه مقاومت حرارتی آنها قدری بیشتر از انواع قدیمی است. فرآورده‌های سنگین‌تر برای قسمت‌های عایقكاری با فضای خالی محدود مورد نظرند. یكی از تولیدكنندگان، یك محصول عایق الیافی غیرسنتی را بازاریابی می‌كند. این محصول تركیبی از دو نوع شیشه است كه با هم ذوب می‌شوند. همان طور كه دو ماده در طی تولید سرد می‌شوند پیچ و تاب‌های اتفاقی مواد را به وجود می‌آورند. این باعث می‌شود كه مواد، تحریك پوستی كمتری ایجاد كند. این محصول نیازی به چسباننده شیمیایی برای چسباندن الیاف به هم ندارد. همچنین در یك روكش استوانه‌ای پلاستیكی سوراخ‌دار عرضه می‌شود كه حمل و نقل را آسان می‌سازد. انواع مختلفی از پشم شیشه فله‌ای نیز وجود دارد كه برای استفاده با دستگاه‌های دمنده عایق در نظر گرفته شده‌اند. بعضی تولیدكنندگان ادعا می‌كنند كه مواد بازیافتی بیشتری به كار می‌برند تا بتوانند در رقابت با تولید‌كنندگان دیگر پیشی گیرند. با این وجود، همه آنها عملكرد حرارتی مشابهی دارند. یكی از انواع اصلی «در پتو دمیده» نام دارد. این شبیه به نوع سلولزی «اسپری _ تر» است كه در آن ماده با یك چسبنده لاتكس مخلوط می‌شود، با آب كمی‌ تر می‌شود تا چسب فعال شود. سپس آن را به داخل فضای خالی می‌دمند، آزمایش‌ها نشان داده‌اند كه دیوارهای عایقكاری شده با سیستم BIB بسیار بهتر از انواع عایق پشم شیشه (مانند عایق‌نواری) پر می‌شوند. پشم معدنی واژه پشم معدنی به سه نوع عایق كه از اساس یكسان‌اند، گفته می‌شود: پشم شیشه یا فایبرگلاس كه از شیشه بازیافتی ساخته می‌شود پشم سنگ كه از بازالت كه نوعی سنگ آذرین است به دست می‌آید و پشم سرباره كه از سرباره ذوب آهن ساخته می‌شود. بیشتر پشم معدنی تولید شده در ایالات متحده پشم سرباره است. اكثر پشم‌های معدنی شكننده و سست هستند. پشم معدنی نیازی به استفاده از مواد شیمیایی اضافی برای آن كه در برابر آتش مقاوم شود، ندارد. اخیرا یك شركت كانادایی شروع به تولید یك محصول معدنی نوع نواری نرم‌تر كرده است. این محصول سنگین‌تر است و با استاندارد دیوار دو جداره مطابقت بیشتری دارد. اتلاف حرارتی همرفت هوا در آن تا حدی كمتر از فرآورده‌های نواری پشم شیشه متداول است. مقاومت حرارتی آن با عایق سلولزی اسپری شده یا نوارهای پشم شیشه با چگالی زیاد قابل مقایسه است. فوم سیمانی ایركرته یك عایق سیمانی (بر پایه سیمانی) سیلیكات منیزیم است كه به صورت فوم در می‌آید و به داخل فضاهای خالی بسته پمپ می‌شود. غلظت اولیه فوم مشابه كرم ریش تراشی و پس از عمل‌آوری شبیه به پودینگ پرمایه است. به آسانی توسط آب آسیب می‌بیند چون از مواد استخراج شده از آب دریا ساخته شده است. غیرسمی است و نمی‌سوزد. قیمت آن نزدیك به فوم پلی یورتان است. الیاف پلاستیكی عایق الیاف پلاستیكی عمدتا از بطری‌های پلاستیكی شیر بازیافت شده (پلی اتیلن تترافتالات یا PET) ساخته می‌شود. سپس الیاف به صورت عایق نواری شبیه به پشم شیشه با چگالی زیاد شكل داده و بعد طی عملیاتی كندسوز می‌شوند. عایق الیاف پلاستیكی نسبتا غیرمحرك است و به سادگی نمی‌سوزد. با این وجود وقتی در معرض آتش قرار می‌گیرد، ذوب می‌شود. همچنین بنا بر گزارش‌ها با ابزار متداول كارگاهی، كار كردن و برش این نوع نوارها مشكل است. عایق فوم شونده در محل این محصولات دارای چسباننده فوم بر پایه لاتكس هستند كه یك ماده عایق (مانند پشم شیشه)‌ را به داخل یك فضای خالی منتقل می‌كند. پس از آن كه حباب‌های فوم از بنی رفت، به جای خود فضاهای خالی محبوس با توزیع یكنواخت باقی می‌گذارد كه خاصیت عایق حرارتی مجموعه بدون تغییر می‌ماند. آن را برای فضاهای خالی بسته در ساختمان‌ها استفاده می‌كنند. پشم شیشه، پشم سنگ، پشم سرباره و سلولز برای این كار، مصرف می‌شود. پنل‌های عایقكاری سازه‌ای (SIP) پنل‌های عایقكاری سازه‌ای اغلب شامل یك هسته تخته فوم است كه از یك یا دو طرف با تخته چندلا، تخته سیم بافته یا تخته گچی (درای وال) پوشانده می‌شود. عایق معمولا پلی استایرن یا ایزوسیانورات است اما گاهی كامپوزیت‌های فوم _ كاه نیز استفاده می‌شود. محدوده اندازه پنل‌ها معمولا 2/1×4/2 متر تا 2/1×3 متر است. به دلیل مقاومت سازه‌ای، استفاده از SIP‌ نیاز به الوار ساختمانی را كم می‌كند و امكان نشت هوا و پل‌های حرارتی را به دلیل ساختمان قاب استاد كاهش می‌دهد. همچنین سوار كردن دیوار SIP نسبت به سایر روش‌های ساختمانی سریع‌تر است. اكثر بررسی‌های مقایسه‌ای بین دیوار بنایی و SIP نشان می‌دهد كه SIP صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در مصرف انرژی به همراه دارد. چون این پنل‌ها انتقال صوت را نیز كاهش می دهند، بعضی طراحان از آنها برای جداكننده‌های داخلی نیز استفاده می‌كنند. پنل‌های SIP‌ در بام نیز استفاده می‌شود. انواعی از این پنل‌های بام وجود دارد كه دارای كانال‌های هوا درست در زیر پوشش خارجی برای تهویه بام است. قالب‌های بتن عایق (ICF) یك سیستم ICF از تخته‌های فوم درهم قفل شونده و گاهی از بلوك‌های فوم توخالی تشكیل می‌شود. قالب‌های تخته فوم توسط كلاف‌ها و میله‌های فولادی به صورت قائم و موازی با یكدیگر قرار داده می‌شود. پس از افزودن میله‌های فولادی مسلح كننده مناسب و ریختن بتن، نتیجه، دیوار بتنی عایقكاری شده و بسیار مستحكمی است. این نوع ساخت را می‌توان از پی تا بام انجام داد. بعضی سازندگان مبتكر بام را نیز با ICF می‌سازند. به دلیل قابلیت اشتغال، هر ICF در معرض فضای داخلی ساختمان باید با یك ماده مناسب مقاوم در برابر آتش پوشانده شود. اكثر آیین‌نامه‌ها یك تخته گچی نیم اینچی (7/12 میلی‌متر) را قابل قبول می‌دانند. نمای خارجی ساختمان را می‌توان با هر چه كه طراح مطلوب تشخیص دهد، پوشش داد. در سایر سیستم‌ها از تخته عایق صلب در مركز دیوار بتنی استفاده می‌شود. دیوارها در داخل یك قالب روی یك كف تخت ریخته می‌شوند و پس از عمل آوری آن را با یك جرثقیل بر پا داشته و به محل خود می‌برند. چون تخته عایق در داخل دیوار قرار دارد، مشكلات ناشی از آتش و هجوم حشرات كاهش می‌یابد. سیستم‌های بلوك عایق معمولا بلوك‌های پلی‌استایرن توخالی هستند كه در هم قفل می شوند تا سیستم دیوار ICF را تشكیل دهند. میله‌های فولادی مسلح كننده اغلب در داخل فضاهای خالی بلوك استفاده می‌شوند تا دیوار تقویت شود. یكی از معایب ICF‌ آن است كه فاصله بین فوم و بتن، دسترسی آسان برای حشرات و آب زیرزمینی برای ورود به ساختمان ایجاد می‌كنند برای به حداقل رساندن این مشكلات، بعضی تولیدكنندگان قالب‌های بهسازی شده با حشره‌كش‌ها را می‌سازند و اغلب روشی برای آب‌بندی بلوك‌های فوم اجرا می‌كنند. بلوك‌های بتنی عایق بلوك‌های بتنی عایق با اشكال و تركیب‌های متفاوتی ساخته می شوند. واحدهای بنایی بتنی بهتر، سطح شبكه اتصال دهنده را تا حد امكان كاهش می‌دهند. هسته‌ها با عایق به صورت‌های در جا ریخته، دمیده یا فوم شده در محل پر می‌شوند، مگر برای آن سوراخ‌هایی كه لازم است در آنها فولاد مسلح‌كننده سازه‌ای و بتن پركننده قرار گیرد. این امر میانگین مقاومت حرارتی دیوار را بالا می‌برد. بعضی از تولیدكنندگان بلوك دانه‌های پلی‌استایرن را با لایه نازكی از بتن پوشش می‌دهند. بتن كمك می‌كند كه دانه‌های پلی‌استایرن به هم بچسبند در حالی كه یكپارچگی سازه‌ای محدودی به‌وجود می‌آید. دانه‌های پلی‌استایرن منبسط مخلوط شده با سیمان پرتلند، ماسه و افزودنی‌های شیمیایی، متداول‌ترین گروه تشكیل‌دهنده‌هاست. علاوه بر این بلوك‌های توخالی با مخلوطی از تراشه‌های چوب و بتن نیز تولید می‌شود. آنها را می‌توان بدون استفاده از ملات روی هم چید (خشكه چینی). پایداری سازه‌ای توسط بتن پركننده و آرماتور مناسب در سرتاسر دیوار سازه‌ای به دست می‌آید. یكی از معایب این نوع بلوك‌ها آن است كه جز چوب در معرض اثر رطوبت و حشرات است. دو نوع بلوك بنایی بتنی اتوكلاوی پیش‌ساخته توپر در ایالات متحده تولید می‌شود: _ بتن هوادار اتوكلاوی (AAC) _ بتن سلولی اتوكلاوی (ACC) این گروه از مصالح در ساختمان‌های اروپا از اواخر سال‌های 1940 متداول بوده است. هوا تا 80 درصد (حجم) مواد را تشكیل می‌دهد. مقاومت حرارتی این بلوك‌ها 10 برابر بلوك‌های معمولی است. آنها بزرگ، سبك و دارای سطح تختی هستند كه به نظر اسفنج ریزسوراخ سختی می‌آید. از ماستیك یا یك ملات نازك برای ساخت دیوار با این بلوك‌ها استفاده می‌شود. سپس اغلب یك لایه گچ به عنوان پرداخت به كار می‌رود. بتن اتوكلاوی به راحتی اره می‌شود. در آن میخ فرو می‌رود و با وسایل معمولی شكل می‌گیرد. از آنجایی كه این مصالح به آسانی آب جذب می‌كند، به محافظت در برابر رطوبت نیاز دارد. در بتن سلولی اتوكلاوی پیش‌ساخته از خاكستر بادی به جای ماسه سیلیسی استفاده می‌شود. خاكستر بادی، خاكستر باطله تولید شده ناشی از سوزاندن زغال سنگ در نیروگاه‌های برق است. خاكستر بادی ماده‌ای است كه ACC را از AAC متمایز می‌كند. الیاف طبیعی الیاف طبیعی مختلفی از نظر خواص عایق‌كاری مورد بررسی قرار گرفته‌اند. انواع قابل توجه شامل پنبه، پشم، كنف و كاه است. عایق حرارتی پنبه‌ای دیگر در ایالات متحده تولید نمی‌شود اما در بعضی مناطق هنوز آن را می‌توان یافت. عایق بر پایه پنبه شامل پنبه بازیافت شده و الیاف پلاستیكی است كه با همان كندسوز كننده و دافع حشرات و جوندگان مورد استفاده در عایق سلولزی بهسازی می‌شود. عایق پنبه خواص حرارتی مشابه پشم شیشه و عایق سلولزی دارد. بعضی مصرف‌كنندگان حساس به مواد شیمیایی احساس می‌كنند كه استفاده از این نوع عایق از نظر سلامتی بر سایر انواع برتری دارد. با این وجود، مطالعات میدانی نشان داده است كه معمولا این مورد مهم نیست و سایر منابع آلاینده هوای داخل ساختمان اهمیت بیشتری نسبت به نوع عایق‌كاری دارند. عایق پشم و كنف در كشورهای صنعتی غرب مانند آمریكا نسبتا ناشناخته‌اند، اما در بعضی كشورهای كمتر صنعتی مصرف می‌شود. هر دو محصول مقاومت حرارتی سایر انواع عایق الیافی را ایجاد می‌كند. ساخت ساختمان با مكعب‌های به هم فشرده كاه، كه در 150 سال پیش در دشت‌های بزرگ ایالات متحده رایج بود، اخیرا مورد توجه قرار گرفته است. پنل‌های كاه در سال 1930 میلادی فرآیند به هم پیوند دادن كاه در داخل تخته‌ها بدون چسباننده توسعه یافت. پنل‌ها معمولا دارای ضخامتی بین 5 تا 10 سانتی‌متر هستند و با كاغذ كرافت سنگین روی هر طرف پوشش داده می‌شود. همچنین پنل‌های عایق صوتی موثری برای جداكننده‌های داخلی تولید می‌شود. بعضی تولیدكنندگان SIP را با پنل‌های چند لایه، كاه فشرده توسعه داده‌اند. فوم‌های پلیمری فوم جسمی است كه از دو فاز مختلف گاز و جامد تشكیل شده است. در مورد فوم‌های پلیمری فاز جامد از پلیمر ساخته شده است. در یك توده فومی دو نوع فضای خالی در بخش پلیمری می‌تواند وجود داشته باشد كه آنها را سلول می‌نامند. از این‌رو دو نوع سلول شامل باز و بسته در فوم‌ها وجود دارند. در مورد فوم‌های سلول باز فاز گاز موجود نیز پیوسته است در حالی كه در فوم‌های سلول بسته فاز گاز ناپیوسته است. نوع سلول شدیدا خواص مكانیكی و حرارتی فوم‌های پلیمری را تغییر می‌دهد. انواع فوم‌های پلیمری به شرح زیر است: فوم پلی‌استایرن فوم پلی‌یورتان فوم فنلیك فوم اوره فرمالدئید فوم پلی وینیل كلراید ‌ فوم پلی وینیل الكل _ فرمالدئید فوم اپوكسی فوم‌های دیگر از میان این فوم‌ها مورد یك تا پنج در عایق‌كاری ساختمانی و پانل‌های ساندویچی به كار برده شده‌اند. شایان ذكر است كه در پانل‌های ساندویچی اغلب فوم‌های سخت كه سلول باز هستند به كار برده می‌شوند. پلیمرهایی كه در ساخت این فوم‌ها استفاده می‌شوند به دو دسته كلی گرمانرم و گرماساخت تقسیم می‌شوند. فوم‌های پلی‌استایرن و PVC مثال‌های مورد اول و فوم‌های فنلیك، اوره فرمالدئید و پلی‌یورتال مثال‌های مورد دوم هستند. از این رو بسته به نوع پلیمر به كار رفته در فوم ساخته شده نحوه تولید آن متفاوت است. آنچه كه در مورد فوم‌های مختلف اهمیت دارد نوع پلیمر و نوع گازی است كه در سلول‌های آن قرار دارند. این دو عامل ضریب هدایت حرارتی و یا توانایی یك فوم را در ایفای نقش عایق حرارتی تعیین می‌كند. پلی‌استایرن منبسط مصالح عایق‌كاری حرارتی فوم پلی‌استایرن صلب، مصالح پلاستیك سلولی صلبی با یك ساختار عمدتا سلول بسته است كه از پلی‌استایرن یا از كوپلیمرهایی كه تشكیل‌دهنده اصلی آنها پلی‌استایرن است، ساخته می‌شود. بنابر روش تولید، تمایزی بین فوم پلی‌استایرن تولید شده با انبساط دانه‌های پلی‌استایرن برای تشكیل حبه‌ها (به اختصار فوم منبسط شده EPS) كه پس از آن به هم متصل می‌شود تا تخته‌ها را تشكیل دهند و فوم پلی‌استایرن فوم شده با اكسترود كردن، (به اختصار فوم اكسترود شده XPS) وجود دارد. فوم پلی‌استایرن به طور وسیعی در عایق حرارتی به كار برده شده است. قیمت آن پایین بوده، در دسترس بوده و به راحتی ساخته می‌شود، محكم و پایدار بوده و در برابر تخریب مقاوم است. پلی‌استایرن اكسترود شده به صورت تخته در اندازه‌های مختلف جهت ساخت دیوار و عایق بام در دسترس است. دانه‌های قابل انبساط پلی‌استایرن را نیز می‌توان به صورت صفحاتی برای نما در ساختمان‌سازی ساخته و به كار برد. در مواردی كه كاربرد عایق حرارتی موردنظر است مقاومت بالا لازم نبوده و پلی‌استایرن منبسط به اندازه كافی مقاومت دارد. فوم پلی‌استایرن را در جرم ویژه‌های بسیار پایین نیز می‌توان تولید كرد ولی كاهش جرم ویژه به افزایش ضریب هدایت حرارتی با كاهش عایق حرارتی و افزایش انتقال بخار آب می‌انجامد. از این رو از این نوع فوم‌های بسیار سبك در كاربردهای بسیار حساس نمی‌توان استفاده كرد. فوم پلی‌یورتان فوم پلی‌یورتان صلب فرآورده یا مصالح عایق‌كاری پلاستیكی سلولی نیمه صلب یا صلب با یك ساختار سلولی اساسا بسته كه بر پایه پلی‌یورتان قرار دارد. مصالح عایق‌كاری فوم پلی‌یورتان صلب (PUR) در حضور كاتالیزورها و مواد دمنده با واكنش شیمیایی پلی‌ایزوسیانات‌ها با تركیبات حاوی هیدروژن اسیدی و یا با تریمریزاسیون پلی ایزوسیانات‌ها ساخته می‌شوند. مزیت‌های فوم پلی‌یورتان عبارتند از: هدایت حرارتی كم كه از تمامی مصالح عایق متداول دیگر كمتر است. وزن سبك و استحكام بالا قابلیت بسیار زیاد در پذیرش تغییر در فرمولاسیون جهت برآورده كردن انتظارات كاربردی چسبندگی قوی به بسیاری از مواد نفوذپذیری كم در برابر بخار آب مقاومت حرارتی در دمای بیش از 100 درجه سلسیوس قابلیت فوم شوندگی در محل برای پر كردن شكل‌های پیچیده فوم سخت پلی‌یورتان در گستره وسیعی از دما به عنوان عایق حرارتی به كار برده شده است. برای مثال، این نوع فوم در عایق‌كاری ازت مایع در 196- درجه سلسیوس و بخار در 126+ درجه سلسیوس به كار برده شده است. به دلایل ذكر شده در بالا فوم پلی‌یورتان در ساخت عایق پانل ساندویچی سبك به كار برده شده است. فوم انعطاف‌پذیر پلی‌یورتان نیز در عایق‌كاری لوله‌ها می‌تواند به كار برده شود. فوم‌های پلی‌یورتان به صورت یك لایه نازك با كارآیی بالا در عایق‌كاری بدنه یخچال‌ها و فریزرها به كار برده می‌شود. همه عایق‌های فوم پلی‌یورتان سلول بسته كه امروزه در كشورهای صنعتی تولید می‌شود، با گازی غیر از CFC (كلروفلوئور كربن) به عنوان ماده دمنده ساخته می‌شود. اگرچه این گازها به خوبی گاز CFC عایق‌كاری را انجام نمی‌دهند، به لایه ازن سیاره زمین آسیب كمتری وارد می‌كنند. چگالی فوم‌های ساخته شده معمولا 32 كیلوگرم بر متر مكعب است. فوم‌های پلی‌یورتان سلول باز با چگالی كم (8 كیلوگرم بر مترمكعب) نیز وجود دارد. اینها شبیه فوم‌های پلی‌یورتان معمولی هستند اما قابلیت انعطاف بیشتری دارند. بعضی انواع با چگالی كم از دی‌اكسیدكربن به عنوان ماده دمنده استفاده می‌كنند. فوم‌های كم چگالی به داخل دیوارهای دو جداره باز اسپری می‌شوند و به سرعت منبسط می‌شوند و فضای خالی را پر از درزبندی می‌كنند. حداقل یك تولیدكننده وجود دارد كه فوم‌های آهسته منبسط شونده عرضه می‌كند. این نوع برای ساختمان‌های موجود كه عایق حرارتی ندارند در نظر گرفته شده است. این فوم مایع بسیار آهسته منبسط می‌شود و بنابراین احتمال آسیب رسیدن به دیوار ناشی از انبساط بیش از حد كاهش می‌یابد. فوم در برابر بخار آب نفوذپذیر است،‌ قابل انعطاف بوده و در برابر مكش آب (عمل كردن مانند فتیله) مقاوم است. این عایق درزبندی هوای خوبی انجام می‌دهد. هم‌چنین كندسوز است و بعد از برداشتن منبع آتش، شعله پایدار نخواهد بود. استاندارد بریتانیا الزاماتی برای تخته‌های لایه‌ای شامل یك هسته فوم پلی‌یورتان صلب كه به دو روكش‌نمای انعطاف‌پذیر متصل شده است، ارایه می‌دهد. این صفحات برای مصرف در فضای خالی دیوارهای توخالی ساختمانی سنگین و به عنوان عایق حرارتی زیر لایه‌اندود، مناسب است اما برای مصرف در عایق‌كاری سقف و بام توصیه نمی‌شود. به ویژه آنها را نباید در جاهایی كه در موقع آتش‌سوزی امكان اینكه به طور مستقیم در معرض شعله قرار گیرند، به كار برد. مصرف‌كننده نهایی باید خود از اینكه ساختمان پایان یافته الزامات كافی مقررات ساختمانی مربوط به ویژه در رابطه با خواص آتش را برآورده می‌سازد، رضایت داشته باشد. فوم اوره فرمالدئید بر پایه نیتروژن فوم اوره فرمالدئید (UF) در طی دهه 1970 در ساختمان‌های مسكونی استفاده می‌شد. با این وجود، پس از چندین شكایت در دادگاه مربوط به مسایل سلامتی به دلیل اجرای نادرست از بازار ساختمان‌های مسكونی حذف شد و اكنون عمدتا برای دیوارهای بنایی در ساختمان‌های تجاری یا صنعتی استفاده می‌شود. در این نوع عایق فومی از هوای فشرده به عنوان ماده منبسط كننده استفاده می‌شود. فوم UF بر پایه نیتروژن ممكن است چند هفته طول بكشد تا كاملا عمل‌آوری شود. برخلاف عایق پلی‌یورتان، این محصول در حین عمل‌آوری منبسط نمی‌شود و اجازه می‌دهد كه بخار آب به راحتی از میان آن عبور كند. فوم UF هم‌چنین در هنگام قرارگیری طولانی در دماهای زیاد بیش از 88 درجه سلسیوس فرو می‌پاشد و حاوی هیچ ماده شیمیایی كندسوز كننده‌ای نیست. قیمت این عایق با عایق فله‌ای یا ریخته شده در محل قابل رقابت است. فوم فنولیك مصالح عایق‌كاری فوم فنلیك (PF) صلب، مصالح پلاستیك سلولی صلبی است كه به طور عمده ساختار سلولی بسته دارد و از رزین فنلیك در تركیب با یك ماده دمنده و یك كاتالیزور، با افزودن حرارت خارجی یا بدون آن ساخته می‌شود. چند سال پیش این نوع فوم به عنوان یك عایق تخته‌ای صلب تا حدی متداول بود. در حال حاضر تنها به صورت یك عایق فوم شده در محل در دسترس است. در تولید آن از هوا به عنوان ماده دمنده استفاده می‌شود. عیب اصلی فوم فنولیك این است كه می‌تواند پس از عمل‌آوری تا 2 درصد جمع شود. این مورد باعث شده است كه این عایق امروزه كمتر متداول باشد، چون گزینه‌هایی وجود دارد كه این عیب را ندارند. فوم فنلیك یك كامپوزیت گرماسخت ارزان قیمت دارای استحكام مكانیكی بالا و مقاومت عالی در برابر دماهای بالاست. برای مثال، حداكثر دمای پیوسته فوم‌های فنلیك 149 درجه سلسیوس است در حالی كه فوم‌های پلی‌استایرن، پلی‌الفین و كوپلیمراستایرن را نمی‌توان در بالاتر از 79-71 درجه سلسیوس به كار برد. فوم فنلیك خود خاموشگر بوده و نسبت به فوم‌های پلاستیكی دارای دو مزیت است: اول آنكه در هنگام سوختن چكه نمی‌كند و دوم در هنگام سوختن زغال سختی تولید می‌شود كه از توسعه شعله جلوگیری می‌كند چرم ویژه فوم‌های فنلیك به كار رفته بین 40 تا 64 كیلوگرم بر مترمكعب است و هدایت حرارتی آنها از فوم‌های پلی‌استایرن و پلی‌یورتان بیشتر است. دلیل هدایت حرارتی بالاتر وجود سلول‌های باز و جذب آن نسبتا بالا و سرعت نفوذ بخار آب بالاست. از طریق ایجاد پوسته می‌توان كارآیی عایق حرارتی این نوع فوم‌ها را افزایش داد. یك نمونه اعمال قیر روی سطح این نوع فوم‌ها است. از نظر چسبندگی نیز اندود به خوبی به آنها می‌چسبد ولی سطح آنها را نمی‌توان رنگ كرد. عایق حرارتی EPDM EPDM مخفف اتیلن - پروپیلن - داین - منومر است و در واقع این ماده مخلوط اتیلن، پروپیلن و داین است. EPDM مصالح ساختمانی مناسب برای مناطق سردسیر است و حتی در دماهای زیر 30 درجه سانتی‌گراد خصوصیات عالی از خود نشان می‌دهد. محدوده دمایی آن 45- تا 120 درجه سلسیوس است. مقاومت زیادی در برابر ازن دارد. زمان‌مند شدن، اكسیدشوندگی، پیرشدن ناشی از گرمای آن كم است. در برابر مواد شیمیایی آلی و غیرآلی مقاوم است. ضعف آن مقاومت كم در برابر مایعات بر پایه نفت است. EPDM انتخاب معمول در بین فوم‌هاست چون مقاومت عالی در برابر ازن، هوازدگی و زمان‌مندی دارد. هم‌چنین مقاومت زیادی در برابر آب و بخار داشته و قابلیت انعطاف را در دماهای كم حفظ می‌كند. مقاومت شیمیایی آن در برابر فرآورده‌های بر پایه غیرمحلول كم است. فوم پلی وینیل كلراید (PVC) محدوده وسیعی از تغییر شكل فشاری همراه با مزایای عالی عایق رطوبت و بخار ارایه می‌دهد. فوم PVC از طریق آمیزه‌سازی انواع مختلف نرم‌كننده و كوپلیمر به دو طریق فیزیكی و شیمیایی با خواص مختلف به دست می‌آید. این نوع فوم‌ها به صورت نرم، سلول باز، بخشی سلول باز، نیمه سخت و سخت سلول بسته می‌توانند باشند. از نظر عایق حرارتی فوم PVC سخت دو برابر گران‌تر از فوم‌های پلی‌استایرن و پلی‌یورتان است. در مقایسه با دیگر پلاستیك‌های سول‌دار به كار رفته در عایق حرارتی PVC انبساطی مقاومت بالایی داشته و بسیار سخت است. فوم PVC سخت عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی بوده و نفوذ بخار و رطوبت در آن بسیار كم است. از آنجا كه مقاومت برشی فوم PVC بالاست سطح آن برای اعمال سیمان و گچ بسیار مناسب است. مزیت عمده فوم‌های PVC عملكرد بهتر آنها در برابر آتش نسبت به سایر فوم‌های پلیمری است. از این‌رو این نوع پانل‌ها در كاربردهای دریایی و ساختمانی در اروپا پذیرفته شده‌اند. نیتریل فوم دمای كار آن 30- تا 110+ درجه سلسیوس (150 درجه سلسیوس به طور متناوب)‌ است. مقاومت عالی در برابر مایعات و روغن دارد. ضعف آن مقاومت كم در برابر ازن و عملكرد بد در دماهای پایین است اما آن را می‌توان با افزودن روان‌كننده‌ها بهبود بخشید. نیتریل (اكریلونیتریل - بوتادین) مقاومت بسیار خوبی در برابر روغن و بنزین دارد. مقاومت سایشی به طور متوسط زیاد است. مقاومت در برابر حلال آن بیش از نئوپیرن است اما در كاربردهایی كه در معرض شرایط جوی سختی قرار می‌گیرد، توصیه نمی‌شود. این ماده عاری از CFC، آزبست و كلر است و باعث حساسیت پوستی نمی‌شود. باعث رشد باكتری و قارچ نمی‌شود. یكی از انواع فوم‌های نیتریل، سلول بسته است. این محصول برای عایقكاری حرارتی و صوتی طراحی شده است. علاوه بر این زیباست و عمر درازی دارد. قابلیت صدابندی بیشتر و صرفه اقتصادی بالاتری نسبت به انواع معمول مصالح عایق‌كاری صوتی سلول بسته یا سلول باز دارد. نیتریل فوم را معمولا در عایقكاری اتاقك‌های موتور كامیون‌ها، اتومبیل‌ها، هواپیماها، كشتی‌ها (رطوبت جذب نمی‌كند)، ژنراتورها و سیستم‌های تهویه هوا و كانال‌های مربوط استفاده می‌كنند. شیشه سلولی عایق شیشه سلولی از شیشه خرد شده تشكیل می‌شود كه با یك ماده سلول‌ساز تركیب می‌شود. این اجزا با یكدیگر مخلوط می‌شوند، در یك قالب ریخته و سپس در یك دمای حدود 510 درجه سلسیوس حرارت داده می‌شود. در طی فرایند حرارت دادن،‌ شیشه خرد شده به یك مایع تبدیل می‌شود و تجزیه ماده سلول‌ساز باعث می‌شود كه مخلوط منبسط شود و قالب را پر كند. همان‌طور كه مخلوط منبسط می‌شود،‌ میلیون‌ها سلول بسته،‌ یكسان به وجود می‌آید كه ماده عایق حرارتی سختی تشكیل می‌دهد. عایق بام شیشه سلولی از سال 1943 برای اولین بار در سیستم‌های بام تجارتی مورد استفاده قرار گرفت. عایق بام شیشه سلولی به صورت تخته‌های مسطح و دارای كام و زبانه و هم‌چنین بلوك‌های تخت و دارای كام و زبانه عرضه می‌شوند. تخته‌های عایق شیشه سلولی با رویه‌های با كاغذ كرافت با لایه قیری تولید می‌شوند در حالی كه بلوك‌های شیشه سلولی پوشش داده نمی‌شوند. شیشه سلولی دارای خواص مطلوبی است. بعضی از این خواص عبارتند از: - این فرآورده‌ها غیرقابل نفوذند، - زمان‌مند نمی‌شوند، - از نظر ابعادی پایدارند، - غیرقابل اشتعال هستند، - مستحكم‌‌اند و در برابر مواد شیمیایی مقاوم‌اند. شیشه سلولی غیرقابل نفوذ است یعنی رطوبت را به سادگی جذب نمی‌كند. بنابراین عایقی است كه حفظ ثمردهی عایقكاری آن بهتر از سایر انواع عایق است. ضریب انبساط حرارتی شیشه سلولی مشابه فولاد و بتن است. این ضریب به قدری كوچك است كه در 38 درجه سلسیوس در یك متر تنها حدود 4/0 میلی‌متر منبسط می‌شود. این انبساط كم یك كف پایدار برای سیستم پوشش بام ایجاد می‌كند. از آنجا كه عایق شیشه سلولی غیرآلی است و 100 درصد از شیشه تشكیل می‌شود، عایقی غیرقابل اشتعال است و كم‌ترین نرخ گسترش شعله را دارد. مقاومت فشاری این عایق نسبت به سایر عایق‌ها زیاد و در حدود 7 كیلوگرم بر سانتی‌مترمربع است. بنابراین برای عایقكاری در جایی كه بام باید بارهای متمركز ناشی از عملیات ساختمانی و دستگاه‌ها و هم‌چنین بار رفت و آمد را تحمل كند، ایده‌آل است. شیشه سلولی با داشتن این خواص دلخواه، معایبی نیز دارد. رویه‌های كاغذ كرافت روی تخته‌ها به رطوبت حساس است و بنابراین باید از رویارویی محافظت شود تا از جذب رطوبت و تخریب آن جلوگیری به عمل آید. به دلیل مقاومت فشاری زیاد، عایق ممكن است با ناهمواری‌های سطح كف بام مطابقت نیابد. این به ویژه وقتی بحرانی است كه عایق با قیر داغ به كف بام متصل شود. از طرف دیگر باید توجه داشت كه این عایق‌ها ارزان نیستند. فرآیند تولید این عایق شامل ایجاد سلول‌های شیشه‌ای بسیار ریز است كه از طریق واكنش شیمیایی شیشه اكسید شده بسیار ریز آسیاب شده با كربن در دمای زیاد تشكیل می‌شود. همه مواد اولیه مورد استفاده مواد طبیعی هستند كه به فراوانی در طبیعت یافت می‌شوند. هیچ جزیی از آنها خطری برای انسان یا محیط‌زیست ایجاد نمی‌كند. در فرآیند تولید شیشه سلولی CO2 به وجود می‌آید كه به وسیله سلول‌های شیشه كوچكی احاطه می‌شود. هیچ ماده فوم‌كننده دیگری مانند HCFC، چسباننده‌های آلی یا مواد زبان‌آور استفاده نمی‌شود و باعث آلودگی هوا نمی‌شود. در مرحله پرداخت، بلوك‌های ناصاف شیشه سلولی بریده می‌شوند و به ابعاد موردنظر در می‌آیند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ سه شنبه 26 دی 1396 ] [ 6:36 ] [ جمشید راد ]
[ ]

قرن بتن (معماری)

دسته بندیمعماری
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات7
حجم فایل5 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

قرن بتن

تكنولوژی استفاده از بتن در راهسازی هنوز در كشور ما جا نیفتاده و فقط در جاده سازی برخی از فرودگاه ها مثل فرودگاه امام خمینی (ره) استفاده شده است در ایران اوج كاربرد بتن در صنعت ساختمان است كه باعث شده تا مصرف فولاد در این صنعت تحت الشعاع قرار گیرد

قطعاً یكی از خاطرات دردناكی كه هنوز هم مرور آن تلخ و رنج آور است،وقوع زلزله وحشتناك خرداد ۱۳۶۹ در منطقه «منجیل» است. براساس آمار، نتیجه این زمین لرزه حدود ۳۷ هزار نفر كشته، تخریب كامل صد هزار واحد مسكونی شامل ساختمان های روستایی و شهری و ۴۰۰ هزار نفر بی  خانمان بوده است. شاید این حادثه جدی ترین تلنگر برای مهیا كردن خویش در مقابل زلزله ای مشابه در سایر مناطق كشور باشد. اما وقوع زلزله در تهران حقیقتی است كه نداشتن ابزار مناسب و كار آمد برای مصون ماندن از آن هر روز احساس ناخوشایندتری در ما ایجاد می كند.
با وجود این كه علاقه ای ندارم تا بیش از این شما را نگران كنم، اما تنها می خواهم تا با یك مقایسه سرانگشتی جمعیت تهران با منطقه ای كه در سال ۶۹ دستخوش زلزله شد، لحظه ای فجایعی را كه در انتظار تهران است، در ذهن تداعی كنید.
مشاهده بی دقتی ها در تولید، اجرا، نظارت و به عمل آوردن بتن كه به عنوان یكی از مصالح پرمصرف و كارآمد در دنیا و در كشور ما محسوب می شود، انگیزه ای شد تا گزارشی از وضعیت بتن و ساختمان های بتنی تهران تهیه كنم. به این منظور از پروفسور علی اكبر رمضانیانپور تقاضا كردم تا در گفت وگویی به بیان مشكلات اشاره شده در صنعت ساخت و ساز پرداخته و راهكارهای پیشنهادی خود را ارایه دهد

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ سه شنبه 26 دی 1396 ] [ 6:36 ] [ جمشید راد ]
[ ]

کف سازی ساختمان سازی (معماری)

دسته بندیمعماری
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات14
حجم فایل28 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

کف سازی

************

********

****

*

 

 

 

دانشگاه آزاد سما

 

موضوع تحقیق: کف سازی

 

منابع تحقیق: سایت های مختلف

 

 

پاییز 1391

 

 

کف سازی

کف سازی به مجموعه عملیاتی گفته می شود که پس از اتمام عملیات سفت کاری در ساختمان انجام می شود تا ساختمان را به حالت قابل سکونت درآورد. برای کف سازی معمولا ابتدا یک لایه ملات نرم ریخته می شود تا سطح را به صورت هموار درآورد. به همراه این کار پیش بینی های مربوط به تاسیسات مکانیکی و برق ضروری است. پس از آن به مورد خاکریزی، پوکه ریزی یا ملات ریزی انجام می شود و نهایتا لایه ی انتهایی، کف نهایی را تشکیل می دهد که می تواند آسفالت، موزائیک، سرامیک و بتن سیمانی و ... باشد. در عملیات کف سازی مربوط به نقاطی که در معرض عوامل محیطی (برف و باران و سرما و گرما) قرار دارند، بسته به مورد بعد از ملات اولیه و قبل از ملات ثانویه عایق کاری رطوبتی یا عایق کاری حرارتی یا هر دو انجام میگیرد.

ایجاد کننده پوشش سخت از سنگ دانه های مقاوم تشکیل شده که در مقابل سایش و فرسایش به علت ویژگی های فیزیکی، مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. این ماده پس از استفاده روی بتن تازه و انجام کارهای مالکشی سطحی سخت و بدون خلل و فرج ایجاد می کند که در مقابل خوردگی و سایش مقاوم است.

 

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ سه شنبه 26 دی 1396 ] [ 6:36 ] [ جمشید راد ]
[ ]

تست عربی 1_2_3 (جزوه)

دسته بندیجزوه
فرمت فایلpdf
تعداد صفحات57
حجم فایل772 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ سه شنبه 26 دی 1396 ] [ 6:36 ] [ جمشید راد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 1291 1292 1293 1294 1295 1296 1297 1298 1299 1300 1301 1302 1303 1304 1305 1306 1307 1308 1309 1310 1311 1312 1313 1314 1315 1316 1317 1318 1319 1320 1321 1322 1323 1324 1325 1326 1327 1328 1329 1330 1331 1332 1333 1334 1335 1336 1337 1338 1339 1340 1341 1342 1343 1344 1345 1346 1347 1348 1349 1350 1351 1352 1353 1354 1355 1356 1357 1358 1359 1360 1361 1362 1363 1364 1365 1366 1367 1368 1369 1370 1371 1372 1373 1374 1375 1376 1377 1378 1379 1380 1381 1382 1383 1384 1385 1386 1387 1388 1389 1390 1391 1392 1393 1394 1395 1396 1397 1398 1399 1400 1401 1402 1403 1404 1405 1406 1407 1408 1409 1410 1411 1412 1413 1414 1415 1416 1417 1418 1419 1420 1421 1422 1423 1424 1425 1426 1427 1428 1429 1430 1431 1432 1433 1434 1435 1436 1437 1438 1439 1440 1441 1442 1443 1444 1445 1446 1447 1448 1449 1450 1451 1452 1453 1454 1455 1456 1457 1458 1459 1460 1461 1462 1463 1464 1465 1466 1467 1468 1469 1470 1471 1472 1473 1474 1475 1476 1477 1478 1479 1480 1481 1482 1483 1484 1485 1486 1487 1488 1489 1490 1491 1492 1493 1494 1495 1496 1497 1498 1499 1500 1501 1502 1503 1504 1505 1506 1507 1508 1509 1510 1511 1512 1513 1514 1515 1516 1517 1518 1519 1520 1521 1522 1523 1524 1525 1526 1527 1528 1529 1530 1531 1532 1533 1534 1535 1536 1537 1538 1539 1540 1541 1542 1543 1544 1545 1546 1547 1548 1549 1550 1551 1552 1553 1554 1555 1556 1557 1558 1559 1560 1561 1562 1563 1564 1565 1566 1567 1568 1569 1570 1571 1572 1573 1574 1575 1576 1577 1578 1579 1580 1581 1582 1583 1584 1585 1586 1587 1588 1589 1590 1591 1592 1593 1594 1595 1596 1597 1598 1599 1600 1601 1602 1603 1604 1605 1606 1607 1608 1609 1610 1611 1612 1613 1614 1615 1616 1617 1618 1619 1620 1621 1622 1623 1624 1625 1626 1627 1628 1629 1630 1631 1632 1633 1634 1635 1636 1637 1638 1639 1640 1641 1642 1643 1644 1645 1646 1647 1648 1649 1650 1651 1652 1653 1654 1655 1656 1657 1658 1659 1660 1661 1662 1663 1664 1665 صفحه بعد