motorsearchdl

دانلود فایل

پاورپوینت-اصول همزمانی و بن بست در سیستم عامل (کامپیوتر و IT)

دسته بندیکامپیوتر و IT
فرمت فایلpptx
تعداد صفحات54
حجم فایل330 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

بن بست را به صورت مسدود بودن دائمی مجموعه ای از فرایندها، که برای منابع سیستم رقابت میکنند یا با یکدیگر در ارتباط هستند. تعریف میکنند .

 

 

برای بن بست راه حل کارآمدی وجود ندارد.

 

 

 

تمام بن بست ها با نیازهای متضاد دو فرایند یا بیشتر، برای منابع همراه هستند.

سیستم‌های بی‌درنگ یا زمان واقعی یک سیستم عامل چند وظیفه‌ای است که معمولاً بعنوان یک کنترل کننده در یک کاربرد خاص استفاده می‌شوند. سیستم در این حالت می‌بایست در زمانی مشخص و معین حتماً جواب مورد نظر را بدهد. سیستم‌های کنترل آزمایش‌های علمی، تصویربرداری پزشکی، کنترل صنعتی و برخی از سیستم‌های نمایش از این دسته‌اند. هدف اصلی استفاده از سیستم‌های بی‌درنگ واکنش سریع و تضمین شده در برابر یک رویداد خارجی می‌باشد. در سیستم‌های بی‌درنگ معمولاً وسایل ذخیره‌سازی ثانویه وجود ندارد و به جای آن از حافظه‌های ROM استفاده می‌شود. سیستم‌عامل‌های پیشرفته نیز در این سیستم‌ها وجود ندارند چرا که سیستم‌عامل کاربر را از سخت‌افزار جدا می‌کند و این جداسازی باعث عدم قطعیت در زمان پاسخ‌گویی می‌شود. سیستم‌هایی که در آن مهلت زمانی[یادداشت ۲] باید پاسخ داده شود را بی‌درنگ سخت و سیستم‌هایی که مهلت زمانی را پشتیبانی نمی‌کنند بی‌درنگ نرم می‌نامند. از کاربرد سیستم‌های بی‌درنگ سخت می‌توان به کنترل موتور یک خودرو (پاسخ با تأخیر می‌تواند نتایج فاجعه‌باری را به همراه داشته باشد) و در سیستم‌های بی‌درنگ نرم می‌توان به اسکن بارکد در پایانه فروشگاه (با اینکه سرعت پاسخ‌دهی باید سریع باشد اما به حادّی سیستم‌های سخت نمی‌باشد) اشاره کرد

سیستم‌های چند کاربره

سیستم‌های چند کاربره اجازه می‌دهند تا کاربران متعدد بصورت همزمان به یک سیستم کامپیوتری دسترسی داشته باشند. سیستم‌های اشتراک زمانی و کارساز وب را می‌توان بعنوان سیستم‌های چند کاربره طبقه‌بندی کرد. در سیستم‌های اشتراک زمانی تنها یک پردازنده قرار دارد که توسط مکانیزم‌های زمانبندی بین برنامه‌های مختلف کاربرها با سرعت زیاد سوئیچ می‌شود و بنابراین هر کاربر تصور می‌کند کل رایانه در اختیار اوست

سیستم‌عامل تک پردازنده

این نوع سیستم‌عامل‌ها، سیستم‌عامل‌های نسل چهارم (نسل فعلی) هستند که بر روی یک پردازنده اجرا می‌شوند. از قبیل XP,Vista,98,Me که بیشتر محصول شرکت مایکرو سافت می‌باشند.

سیستم‌عامل شبکه‌ای

سیستم عاملهایی مثل ناول نت که بیشترین استفاده و امکانات این سیستم عامل برای شبکه می‌باشد.

سیستم‌عامل توزیع شده

          

این سیستم‌عامل‌ها خود را مانند سیستم‌عامل‌های تک پردازنده به کاربر معرفی می‌کنند، اما در عمل از چندین پردازنده استفاده می‌کنند. این نوع سیستم‌عامل در یک محیط شبکه‌ای اجرا می‌شود در این نوع سیستم یک برنامه پس از اجرا در کامپوترهای مختلف جواب نهایی به سیستم اصلی کاربر برمی‌گردد سرعت پردازش در این نوع سیستم بسیار بالاست.

دلایل ایجاد سیستم‌عامل

یک سیستم کامپیوتری پیشرفته از یک یا چند پردازنده، مقداری حافظه اصلی، دیسک‌ها، چاپگرها، صفحه‌کلید، صفحه نمایش، واسط‌های شبکه‌ای و دیگر دستگاه‌های ورودی و خروجی تشکیل شده‌است. اگر سیستم یکپارچه‌ای برای مدیریت این منابع وجود نداشته باشد، هر برنامه باید به تنهایی این کار را انجام دهد. سیستم‌عامل یک لایه نرم‌افزاری فراهم می‌کند که وظیفه مدیریت منابع سیستم را از دوش برنامه‌های کاربردی رهانیده و کار برنامه‌نویسی را ساده‌تر می‌نماید؛ که با توجه به نسخه‌های جدید سیستم عامل‌ها که به دلیل بهره‌مندی از تکنولوژی گرافیک و امکان استفاده از ماوس، امکان استفاده ساده و آسان را برای کاربران مبتدی فراهم نموده‌است. در حقیقت سیستم‌عامل واسط بین سخت‌افزار رایانه و کاربر می‌باشد.

وظایف سیستم‌عامل

سیستم‌عامل دو کار عمده انجام می‌دهد:

 1. در نگرش پایین به بالا، منابع منطقی (مانند فایل‌ها) و منابع فیزیکی (مانند دستگاه‌های سخت‌افزاری) رایانه را مدیریت و کنترل می‌کند.
 2. در نگرش بالا به پایین، وظیفه سیستم‌عامل این است که یک ماشین توسعه یافته[یادداشت ۳]یا ماشین مجازی را به کاربران ارائه کند تا آنها بتوانند آسان‌تر برنامه‌نویسی نمایند و درگیر پیچیدگی‌های سخت‌افزاری رایانه نشوند.[نیازمند منبع]

به طور کلی، وظایف سیستم‌عامل شامل موارد زیر است:

 • استفاده بهینه‌تر از منابع و جلوگیری از به هدر رفتن آنها
 • تخصیص و آزاد سازی منابع
 • اداره صف‌ها و زمان‌بندی استفاده از منابع
 • حسابداری میزان استفاده از منابع
 • ایجاد امنیت
 • ایجاد، حذف و اداره فرایندها
 • ایجاد مکانیسم‌های ارتباط بین فرایندهاو همگام‌سازی آن‌ها
 • مدیریت فایل‌هاو پوشه‌ها
 • مدیریت حافظه‌هایاصلی و جانبی
 • برقراری امکان دسترسی چندتایی و اجرای هم روند  فرایندها
 • به اشتراک گذاری منابع
 • تعیین راهکارهایی برای اداره بن‌بست
 • جلوگیری از وضعیت رقابتی و تداخل یا در هم قفل شدن  فرایندها
 • جلوگیری از گرسنگی

سیستم‌عامل‌های فعلی

در سالهای اخیر رقابت بیشتر بین سیستم‌عامل‌های مایکروسافت ویندوز، اپل مک اواس و لینوکس جریان دارد که آماری که در ماه ژوییه ۲۰۱۱ توسط وب‌گاه W3Schools به ثبت رسیده حاکی از آن است که هم اکنون بیش از ۸۰ درصد کاربران اینترنت از سیستم‌عامل ویندوز استفاده می‌کنند.

آمار موجود که مربوط به اوت ۲۰۱۰ می‌باشد به شرح زیر است:

از سیستم‌عامل‌های مشهور کامپیوترهای شخصی می‌توان به اسامی زیر اشاره کرد:

همچنین از سیستم‌عامل‌های موجود روی گوشی‌های تلفن همراه نسل جدید می‌توان به اسامی زیر اشاره کرد:

تاریخچه سیستم عامل

در آغاز

اولین کامپیوترها فاقد سیستم‌عامل بودند. در اوایل سال ۱۹۶۴ فروشندگان کامپیوترهای تجاری ابزار کاملاً گسترده‌ای را برای تسهیل توسعه، زمانبندی، و اجرای کارها روی یک سیستم پردازش دسته‌ای فراهم می‌کردند. برای مثال رایانه تولید شده توسط UNI VAC.

در ابتدا سیستم‌عامل روی مین فریم‌ها مستقر می‌شد و کمی بعد سیستم‌عامل میکروکامپیوترهای ابتدایی که فقط از یک برنامه در هر زمان پشتیبانی می‌کردند و به یک زمانبند بسیار ابتدایی نیاز داشتند. هر برنامه زمانی که در حال اجرا بود تحت کنترل کامل ماشین قرار داشت. چند وظیفه‌ای (اشتراک زمانی) اولین بار در مین فریم‌ها و در ۱۹۶۰ عرضه شد. ابتدا کامپیوترها بسیار بزرگ و جاگیر بودند اما امروزه در کف یک دست جا می‌گیرند.

مین فریم‌ها

میکرو کامپیوترها 

میکروکامپیوترهای اولیه نیاز یا ظرفیت داشتن یک سیستم‌عامل پیچیده که روی مین فریم‌ها توسعه یافته بود نداشتند.

سیستم عامل

 سیستم عامل بدون شک مهمترین  نرم افزار در کامپیوتر است . پس از روشن کردن کامپیوتر اولین نرم افزاری که مشاهده می گردد سیستم عامل بوده و آخرین نرم افزاری که  قبل از خاموش کردن کامپیوتر مشاهده خواهد شد، نیز سیستم عامل است . سیستم عامل نرم افزاری است که امکان اجرای تمامی برنامه های کامپیوتری را فراهم می آورد. سیستم عامل با سازماندهی ، مدیریت و کنترل منابع  سخت افزاری امکان استفاده بهینه و هدفمند آنها را فراهم می آورد. سیتم عامل فلسفه بودن سخت افزار را بدرستی تفسیر  و در این راستا امکانات متعدد و ضروری جهت حیات سایر برنامه های کامپیوتری را فراهم می آورد. 
تمام کامپیوترها از سیستم عامل استفاده نمی نمایند. مثلا"  اجاق های مایکرویو که در آشپزخانه استفاده شده دارای نوع خاصی از کامپیوتر بوده که از سیستم عامل استفاده نمی نمایند. در این نوع سیستم ها بدلیل انجام عملیات محدود و ساده، نیازی به وجود سیستم عامل نخواهد بود. اطلاعات ورودی و خروجی با استفاده از دستگاههائی نظیر 
صفحه کلید و نمایشگرهای LCD ، در اختیار سیستم گذاشته می گردند. ماهیت عملیات انجام شده در یک اجاق گاز مایکروویو بسیار محدود  و مختصر است، بنابراین همواره یک برنامه در تمام حالات و اوقات اجراء خواهد شد. 
برای سیستم های کامپیوتری که دارای عملکردی بمراتب پیچیده تر از اجاق گاز مایکروویو می باشند، بخدمت گرفتن یک سیستم عامل باعث افزایش کارآئی سیستم و تسهیل در امر پیاده سازی برنامه های کامپیوتری می گردد. تمام 
کامپیوترهای شخصی دارای سیستم عامل می باشند. ویندوز یکی از متداولترین سیستم های عامل است . یونیکس یکی دیگر از سیستم های عامل مهم در این زمینه است .  صدها نوع سیستم عامل تاکنون با توجه به اهداف متفاوت طراحی و عرضه شده است. سیستم های عامل مختص کامپیوترهای بزرگ، سیستم های روبوتیک، سیستم های کنترلی بلادرنگ ، نمونه هائی در این زمینه می باشند.

سیستم عامل با ساده ترین تحلیل و بررسی دو عملیات اساسی را در کامپیوتر انجام می دهد :

 • مدیریت منابع نرم افزاری و سخت افزاری یک سِستم کامپیوتری را برعهده دارد.پردازنده ، حافظه، فضای ذخیره سازی  نمونه هائی از منابع اشاره شده می باشند .
 • روشی پایدار و یکسان برای دستیابی و استفاده  از سخت افزار را بدو ن نیاز از جزئیات عملکرد هر یک از سخت افزارهای موجود را برای برنامه های کامپیوتری فراهم می نماید 

اولین وظیفه یک سیستم عامل،  مدیریت منابع سخت افزاری و نرم افزاری است . برنامه های متفاوت برای دستیابی به منابع سخت افزاری نظیر: پردازنده ، حافظه،  دستگاههای ورودی و خروجی، حافطه های جانبی، در رقابتی سخت شرکت خواهند کرد.  سیستم های عامل بعنوان یک مدیر عادل و مطمئن زمینه استفاده بهینه از منابع موجود را برای هر یک از برنامه های کامپیوتری فراهم می نمایند.

وظیفه دوم یک سیستم عامل ارائه یک رابط ( اینترفیس ) یکسان برای سایر برنامه های کامپیوتری است . در این حالت زمینه استفاده بیش از یک نوع کامپیوتر از سیستم عامل فراهم شده و در صورت بروز تغییرات در سخت افزار سیستم های کامپیوتری نگرانی خاصی از جهت اجرای برنامه وجود نخواهد داشت، چراکه سیستم عامل بعنوان میانجی بین برنامه های کامپیوتری و سخت افزار ایفای وظیفه کرده و مسئولیت مدیریت منابع سخت افزاری به وی سپرده شده است .برنامه نویسان کامپیوتر نیز با استفاده از نقش سیستم عامل بعنوان یک میانجی براحتی برنامه های خود را طراحی و پیاده سازی کرده و در رابطه با اجرای برنامه های نوشته شده بر روی سایر کامپیوترهای مشابه  نگرانی نخواهند داشت . ( حتی اگر میزان حافظه موجود در دو کامپیوتر مشابه نباشد ) . در صورتی که سخت افزار یک کامپیوتر بهبود و ارتقاء یابد، سیستم عامل این تضمین را ایجاد خواهد کرد که برنامه ها، در ادامه بدون بروز اشکال قادر به ادامه حیات وسرویس دهی خود باشند. مسئولیت مدیریت منابع سخت افزاری برعهده سیتم عامل خواهد بود نه برنامه های کامپیوتری، بنابراین در زمان ارتقای سخت افزار یک کامپیوتر مسئولیت سیتستم عامل در این راستا اولویت خواهد داشت . ویندوز 98 یکی از بهترین نمونه ها در این زمینه است . سیستم عامل فوق بر روی سخت افزارهای متعدد تولید شده توسط تولیدکنندگان متفاوت اجراء می گردد.  ویندوز 98 قادر به مدیریت و استفاده از هزاران نوع چاپگر دیسک و سایر تجهیزات جانبی است .

سیستم های عامل را از بعد نوع کامپیوترهائی که قادر به کنترل آنها بوده و نوع برنامه های کاربردی که قادر به حمایت از آنها می باشند به چهار گروه عمده تقسیم می نمایند.

 • سیستم عامل بلادرنگ(RTOS). از این نوع سیستم های عامل برای کنترل  ماشین آلات صنعتی ، تجهیزات علمی و سیستم های صنعتی استفاده می گردد. یک سیستم عامل بلادرنگ دارای امکانات محدود در رابطه با بخش رابط کاربر و برنامه های کاربردی مختص کاربران می باشند.  یکی از بخش های مهم این نوع سیستم های عامل ، مدیریت منابع موجود کامپیوتری بگونه ای است که یک عملیات خاص در زمانی که می بایست ، اجراء خواهند شد. 
 • تک کاربره - تک کاره. همانگونه که از عنوان این نوع سیستم های عامل مشخص است، آنها بگونه ای طراحی شده اند که قادر به مدیریت کامپیوتر بصورتی باشند که یک کاربر در هر لحظه قادر به انجام یک کار باشد. سیستم عامل Palm OSبرای کامپیوترهای PDA نمونه ای مناسب از یک سیستم عامل مدرن تک کاربره و تک کاره است . 
 • تک کاربره - چندکاره. اکثر سیستم های عامل استفاده شده در کامپیوترهای شخصی از این نوع می باشند. ویندوز 98 و MacOS  نمونه هائی در این زمینه بوده که امکان اجرای چندین برنامه بطور همزمان را برای یک کاربر فراهم می نمایند. مثلا" یک کاربر ویندوز 98 قادر به تایپ یک نامه با استفاده از یک واژه پرداز بوده و در همان زمان اقدام به دریافت یک فایل از اینترنت نموده و در همان وضعیت محتویات نامه الکترونیکی خود را برای چاپ بر روی چاپگر ارسال کرده باشد.
 • چندکاربره. یک سیستم عامل چند کاربره ، امکان استفاده همزمان چندین کاربر از منابع موجود کامپیوتر را فراهم می آورند. منابع مورد نیاز هر یک از کاربران می بایست توسط سیستم عامل بدرستی مدیریت تا  در صورت بروز اشکال در منابع تخصیص یافته به
[ جمعه 29 دی 1396 ] [ 12:30 ] [ جمشید راد ]
[ ]

گزارش نمونه هیأت مدیره (جزوه)

دسته بندیجزوه
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات83
حجم فایل279 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 

هیأت مدیره  

 

به مجمع عمومی صاحبان سهام

شركت : 

    سال 1390  

 

 

(ویژه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران )

 

 

 

فهرست مطالب گزارش هیات مدیره به مجمع عمومی صاحبان سهام

============================================

 

                            عنوان

-----------------------------------------------------

شماره صفحه

-------------

1 ـ مقدمه

5

 

 

2 ـ فعالیتهای شركت در سال 1390

 

2 ـ 1 ـ تولید

7

2 ـ 2 ـ فروش

16

2 ـ 3 ـ صادرات  

23

2 ـ 4 ـ فعالیتهای تداركاتی

28

2 ـ 5 ـ فعالیتهای خودكفائی  

32

2 ـ 6 ـ فعالیتهای توسعه تكنولوژی

36

2 ـ 7 ـ فعالیتهای توسعه منابع انسانی

38

2 ـ 8 ـ فعالیتهای مدیریت انرژی و محیط زیست

49

2 ـ 9 ـ اطلاعات معاملات انجام شده شركت كه تا پایان سال مورد گزارش خاتمه نیافته است 

49

2 ـ 10 ـ ارائه خلاصه عملكرد وسود وزیان فعالیتهای مستقل شركت

49

 

 

3 ـ اطلاعات مالی و بهره وری :

 

3 ـ 1 ـ ارزبری سالیانه شركت

50

3 ـ 2 ـ مقایسه عملكرد و اطلاعات مربوط به درآمد شركتهای سرمایه پذیر

50

3 ـ 3 ـ شاخص های فعالیت شركت

55

3 ـ 4 ـ اطلاعات مربوط به زمین و ساختمانهای شركت 

68

3 ـ 5 ـ اطلاعات مربوط به صورتهای مالی تلفیقی

68

3 ـ 6 ـ اطلاعات مربوط به سهام وثیقه مدیران 

72

3 ـ 7 ـ اطلاعات مربوط به تامین منابع مالی

72

 

 

                            عنوان    

----------------------------------------------------- 

شماره صفحه

-------------

3 ـ 8 ـ وضعیت مالیاتی شرکت

73

3 ـ 9 ـ سایر فعالیتها

73

 

 

4 ـ اطلاعات مربوط به طرحهای شركت :

 

4 ـ 1 ـ تصویر مجوزهای لازم جهت طرحهای سرمایه گذاری شركت

75

4 ـ 2 ـ تصویر فرم شماره 1  موافقتنامه مالی ابلاغی (خلاصه عملیات طرحها )

75

4 ـ 3 ـ برنامه زمان بندی طرحها و پروژه ها

75

4 ـ 4 ـ اطلاعات مربوط به طرحهای شرکتهای SME

75

 

 

5 ـ سایر مسائل و موضوعات

 

5 ـ 1 ـ دعاوی مطروحه داخلی و خارجی علیه شركت

79

5 ـ 2 ـ سهم شركت در تأمین منابع بودجه عمومی كشور

79

5 ـ 3 ـ وقایع پس از پایان سال مالی تا تاریخ برگزاری مجمع عمومی

79

5 ـ 4 ـ تحلیل آثار شرایط تورمی و تداوم آن بر فعالیتهای شركت

80

5 ـ 5 ـ مشکلات و محدودیتهای شرکت بر حسب قوانین و مقررات خاص

80

5 ـ 6 ـ ماموریتهای خارج از کشور مدیران شرکت

5 ـ 7 ـ تاییدیه ها و گواهی نامه های اخذ شده

5 ـ 8 ـ تحلیل های آماری و تحلیل ریسك پروژه ها

80

80

80

 

 

 

6 ـ برنامه هیات مدیره برای آینده

81

 

 

7 ـ سایر مطالبی كه به نظر هیات مدیره بایستی به مجمع ارائه گردد.

81

 

 

 

 

 

 

گزارش هیات مدیره شركت

به مجمع عمومی صاحبان سهام

سال مالی 1390 

 

 

 

1 ـ مقدمه :

در این بخش لازم است حداقل اطلاعات اساسی شامل موارد ذیل ارائه گردد:

 

تاریخچه مختصر.

مجوز تاسیس.

تاریخ تأسیس شركت.

شماره ثبت.

تاریخ و شماره پروانه بهره برداری و مرجع صدور آن.

گستره فعالیت شرکت ( جغرافیایی ).

محل دفتر مركزی و كارخانه با ذكر مساحت عرصه و اعیان آن  )به تفكیك تولیدی و
غیر تولیدی ) و همچنین ذكر مساحت سایر املاك آن شركت.

موضوع شركت طبق اساسنامه.

صاحبان سهام شركت و درصد مالكیت آنها در ابتدا و انتهای سال مورد گزارش.

اسامی مدیر عامل و سایر اعضای هیات مدیره طبق جدول زیر ارائه شود:

جدول شماره 1

ردیف

نام شخص حقوقی

نام و نام خانوادگی نماینده

نوع عضویت

مدت عضویت

*سمت در هیات مدیره

مدرك تحصیلی

سوابق كاری

امضاء

مدیر عامل

موظف

غیر موظف

تاریخ شروع

تاریخ خاتمه

مدت عضویت به روز

در تركیب هیات مدیره

خارج از تركیب هیات مدیره

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* سمت در هیات مدیره : 1ـ رئیس هیات مدیره  2ـ نایب رئیس هیات مدیره  3ـ عضو هیات مدیره  4ـ عضو جانشین

 

 

آخرین تغییرات در اساسنامه شركت ( تاریخ تغییرات، ماده مورد تغییر و موضوع ).

نقشه عمومی كارخانه ) با نمایش جانمایی سالنهای تولیدی و ساختمانها ).

لیست شركتهای زیر مجموعه، درصد سهام، نوع فعالیت و نام اعضای هیأت مدیره و
مدیر عامل ذكر گردد.

چارت تشكیلاتی و سازماندهی شركت ) تاپ چارت ) ارائه شود.

نام بازرس ( حسابرس ) شرکت.

مرجع تشخیص مالیات ( سازمان امور مالیاتی، سازمان حسابرسی، جامعه حسابداران رسمی ).

مرور كلی بر وضعیت و تحولات صنعت مربوطه در سال مالی مورد گزارش و جایگاه شركت در آن صنعت و وضعیت رقابتی آن

خلاصه ای از وضعیت موجود شركت و جایگاه آن در بازار و تحلیلی كلان از حوزه كسب و كار و همچنین چالش های فرا روی شركت ارائه گردد.

فرصتها، تهدیدهای شركت و استراتژی مواجه با آنها و همچنین عوامل مهم موثر در  موفقیت شركت، تشریح گردد. 

برنامه ها و طرح های مشترك با سایر شركت های هولدینگ

اهداف بلند مدت شرکت بیان گردد.

در خصوص اهداف سال مورد گزارش توضیح داده شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 ـ فعالیتهای شركت در سال 1390 :

 

   2 ـ 1 ـ تولید :

 

2 ـ 1 ـ 1 ـ مختصری در مورد فعالیتهای انجام شده در سال مورد گزارش و تغییرات مهم نسبت به سنوات قبل و ارائه آمار مربوط به تولید كالا و خدمات در سال مورد گزارش با رسم نمودار و مقایسه با بودجه اصلاحی و تولید سنوات قبل همراه با تكمیل جدول شماره 2.

2 ـ 1 ـ 2 ـ مختصری در مورد وضعیت كیفی محصولات و فعالیتهای انجام شده جهت ارتقاء آن و همچنین روند كیفیت در طی سال مورد گزارش بصورت جدول و نمودار.

2 ـ 1 ـ 3 ـ اظهار نظر هیات مدیره در این زمینه كه آیا فعالیتها در چارچوب موضوع شركت، طبق اساسنامه بوده و در صورت تغییر موضوع فعالیت شركت، آیا فعالیتهای شركت در چارچوب موضوع تغییر یافته، طبق اساسنامه تغییر یافته است یا خیر؟

2 ـ 1 ـ 4 ـ ارائه گزارشی از افزایش امكانات تولیدی شركت اعم از سخت افزاری و نرم افزاری و اصلاحات انجام شده در فرآیند تولید.

2 ـ 1 ـ 5 ـ ارائه گزارشی از ظرفیت خطوط تولید به تفكیك و ظرفیت قابل دسترس كارخانه، تركیب بهینه تولید، میزان تولید در نقطه سر به سر در سال عملكرد و در برنامه و بودجه سال 1391 شركت و تكمیل جدول شماره 3.

2 ـ 1 ـ 6 ـ تكمیل جدول شماره 4.

2 ـ 1 ـ 7 ـ نقاط قوت و ضعف فرآیند تولید و فروش بیان شود:

نقاط قوت:

برخورداری از بازار انحصاری                   برخورداری از نیروی انسانی مناسب

به هنگام بودن تکنولوژی تولید                    سهولت دسترسی به داده های تولید

سایر

نقاط ضعف:

تکنولوژی قدیمی                                   تراکم نیروی انسانی                    نیروی انسانی نامناسب

مستهلک بودن ماشین آلات و تجهیزات          وابستگی ارزی                          سایر

سایر توضیح داده شود:

 

 

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ جمعه 29 دی 1396 ] [ 12:30 ] [ جمشید راد ]
[ ]

نمونه اظهار نامه سال 84 (جزوه)

دسته بندیجزوه
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات2
حجم فایل8 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

نمونه اظهار نامه سال 84

تراز نامه

در تاریخ 29/12/1384

ارقام به ریال

کد

مانده اول دوره

دارائی ها

مانده پایان دوره

کد

مانده اول دوره

بدهی وحقوق صاحبان سهام

مانده پایان دوره

110100

 

صندوق

 

310100

 

بستانکاران تجاری

 

110200

 

تنخواه گران

 

310200

 

بستانکاران غیر تجاری

16503900

110300

 

بانک

 

320000

 

جاری شرکا سهامدارن

48344500

110400

 

پیش پرداختها وسپرده ها(نقل از جدول8)

 

330000

 

اسناد پرداختی

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ جمعه 29 دی 1396 ] [ 12:30 ] [ جمشید راد ]
[ ]

نمودار کلی شاخص رشد (جزوه)

دسته بندیجزوه
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات5
حجم فایل603 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

نمودار کلی شاخص رشد

 

5 page

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ جمعه 29 دی 1396 ] [ 12:29 ] [ جمشید راد ]
[ ]

نمودار فعالیت (جزوه)

دسته بندیجزوه
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات45
حجم فایل1.917 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

مقدمه

فصل اول. 2

عنوان پروژه. 2

اهداف پروژه. 2

بیان کلی مساله. 2

محدودیتها 2

فصل دوم. 3

انواع موجودیت ها 3

موجودیت های خارجی.. 3

موجودیت های داخلی.. 4

شناسایی اکتور ها 4

شرح وظایف اکتورها 5

شرح وظایف اکتور ها 5

نمودار Usecase ها 10

استخراج جداول و کلیدها 16

جدول صورت حساب.. 16

جدول اعضا 17

جدول برگشت از فروش... 17

جدول فروش... 18

نمودار فعالیت.. 19

نمودار فعالیت اطلاعات نسخه. 19

نمودار فعالیت تحویل لوازم بهداشتی.. 20

نمودار فعالیت تحویل لوازم بهداشتی به انبار 21

نمودار فعایت ثبت اطلاعات داروها 22

نمودار فعالیت ثبت اطلاعات لوازم بهداشتی.. 23

نمودار فعالیت ثبت داروهای تاریخ انقضا گذشته. 24

نمودار فعالیت ثبت لوازم بهداشتی فاسد. 25

نمودار فعالیت فرم تحویل دارو 26

نمودار فعالیت گزارش فروش دارو 27

نمودار فعالیت گزارش فروش لوازم بهداشتی.. 28

نمودار فعالیت موجودی دارو 29

نمودار فعالیت موجودی لوازم بهداشتی.. 30

فصل سوم. 31

پیاده سازی.. 31

فرم های برنامه. 31

فرم ورود. 31

فرم اصلی برنامه. 31

فرم تغییر کلمه عبور 32

فرم موجودی.. 33

فرم تراکنش های مالی.. 34

فرم برگشت دارو 35

فرم فروش دارو 35

فرم پشتیبانی گیری.. 35

فرم خرید موجودی.. 36

فرم برگشت از خرید. 37

فرم برگشت دارو از مشتری.. 38

 

فصل اول

عنوان پروژه

یک سیستم دریافت نسخه و تحویل دارو

اهداف پروژه

کنترل و مدیریت مراجعه کنندگان ، دارو و امور مالی

بیان کلی مساله

ü      سیستم باید جزئیات نسخه بیمار را مدیریت نماید.

ü      سیستم باید وجه دریافتی و وجه پرداختی را کنترل نماید .

ü      سیستم باید فاکتورهای دریافتی و پرداختی شرکت های داروئی را کنترل نماید .

ü      سیستم بایستی با كمترین اطلاعات اسناد مورد نظر را جستجو نمایید.

ü      سیستم بایستی تعداد داروهای فروخته شده و موجود را کنترل کند .

محدودیتها

طی بررسی های بعمل آمده می توان مشكلات اساسی داروخانه ها كه منجر به مكانیزه كردن سیستم می شود را این چنین نام برد :

 • عدم كنترل كسورات بیمه.
 • عدم اطمینان از كنترل مالی داروخانه.
 • عدم كنترل پرت در داروخانه و انبار دارویی.
 • عدم كنترل فروش های نقدی داروخانه  در پایان روز – هفته – ماه و....
 • اشتباهات و قلم خوردگی های فراوان در تمامی فاکتور ها
 • افزایش حجم كاری پرسنل.
 • نبود سرعت لازم در ارئه گزارش های به موقع جهت اتخاذ تصمیمات مناسب از طریق مدیریت داروخانه .

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل دوم

انواع موجودیت ها

موجودیت های خارجی

 

موجودیت های داخلی

 

شناسایی اکتور ها

 

 

شرح وظایف اکتورها

دکتر داروخانه

ü      تائید نهائی دارو ها  .

ü      صدور مجوز دسترسی كاربران و حذف اطلاعات اشتباه .

کاربر آماده سازی

ü      ثبت کردن اطلاعات دارو ها

ü      ثبت کردن اطلاعات بیمه ها

ü      ثبت کردن اطلاعات محصولات آرایشی و بهداشتی .

کاربر پذیرش

ü      ثبت کردن مشخصات بیمار ها  و تحویل دارو به بیماران مراجعه کننده .

کاربر پذیرش 2

ü      ثبت کردن مشخصات افراد متفرقه  و تحویل درخواستهای آنها .

کاربر مالی

ü      محاسبه کردن وجه نسخه بیمار

ü      محاصبه کردن وجه افراد متفرقه

ü      ثبت کردن فاکتور خرید

ü      ثبت کردن رسید وجه پرداختی به شرکتها

 

 

شرح وظایف اکتور ها

 

 

عملیات پایه

 

عملیات مدیر سیستم

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ جمعه 29 دی 1396 ] [ 12:29 ] [ جمشید راد ]
[ ]

نمائی تازه با کمترین هزینه (گوناگون)

دسته بندیگوناگون
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات2
حجم فایل41 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

این روزها به ویژه در آپارتمان‌های کوچک، اتاق نشیمن به نقطه ی کانونی اهل خانه و فضای اصلی آن‌ها تبدیل شده است. بنابر‌این، گاهی با اندک تغییراتی در این بخش، می‌توان به کل فضای مسکونی چهره‌ای جدید بخشید و تنوعی در زندگی آفرید. پس عجله نکنید؛ نیازی نیست که برای تغییر محیط خانه‌تان کل وسایل و مبلمان‌‌تان را عوض کنید.

 

1- میز جلوی مبل:

با عوض کردن میز جلوی مبل، ممکن است به نظر برسد که کل مبلمان‌تان را تغییر داده‌اید؛ به ویژه اگر تنها رویه ی مبلمان را نیز عوض کنید. میزی از شیشه و استیل چهر‌ه‌ای امروزی به مبلمان قدیمی شما می‌بخشد.

 

2- کاغذ دیواری:

این روزها بار دیگر کاغذ دیواری در خانه‌های ایرانی رواج یافته است و تنوع بسیاری را می‌توان در بازار این محصول پیدا کرد؛ از طرح‌های منقش به گل‌های زیبا تا الگوهایی شبیه به نمای سنگ، چوب و مانند این‌ها. بنابر‌این، با استفاده از کاغذ دیواری که نصب آن نیز آسان است، می‌توانید به یکباره فضای درونی خانه‌تان را تغییر دهید و حتی آن را به سبکی دیگر در آورید.

 

3- پرده:

آیا توجه کرده‌اید که پرده عنصری است که نبود آن 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ جمعه 29 دی 1396 ] [ 12:29 ] [ جمشید راد ]
[ ]

نماهایی نو برای شمع های قدیمی (گوناگون)

دسته بندیگوناگون
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات4
حجم فایل70 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

  شمع  ها،  پس از گذشت زمان در مجاورت هوا، گرد و غبار و آلودگی موجود در محیط و همچنین نور خورشید،  تغییر رنگ می دهند و نمایی ناخوشایند و ظاهراً بدون استفاده پیدا می كنند. اگر شما نیز تعدادی  شمع قالبی  با این شرایط در اختیار دارید یا آن كه نمای ظاهری شمع هایتان در اثر برخورد با اجسامی دیگر و یا افتادن بر روی سطحی سخت،  صدمه  دیده است،  آنها را دور نیندازید،  بلكه می توانید با روش های بسیار ساده، سریع و ابتكاری، شما می توانید برای شمع های قدیمی و نازیبای خود جلوه ای متفاوت فراهم كنید و سفره های خود را بیارایید.

به طور كلی شمع ها از جمله منابع نورزایی هستند كه در مراسم و مجالس مختلف شامل رسمی، غیررسمی، شادی و سوگواری مورد استفاده قرار می گیرند.

 

به منظور ایجاد نمایی متفاوت برای شمع های كهنه،  راه های مختلفی وجود دارد كه در این جا به چند نمون

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ جمعه 29 دی 1396 ] [ 12:28 ] [ جمشید راد ]
[ ]

نماز:آرامش بی انتها در پیشگاه پروردگار (دین و مذهب)

دسته بندیدین و مذهب
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات22
حجم فایل22 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

نماز:آرامش بی انتها در پیشگاه پروردگار

 

در این مقاله ابتدا به نمازو فلسفه وجودی آن و سپس آثار روانشناختی ای فریضه  و در پی آن به نوع افضل این عبادت یعنی نماز جماعت و اهمیت آن پرداخته می شود:

 

تعریف  واژه نماز:

واژهٔ نماز واژه‌ای پارسیست که ایرانیان برای واژهٔ «صلاه» عربی به کار بردند. این واژه به معنای خم شدن و سرفرودآوری برای ستایش و احترام است. واژهٔ نماز نام‌واژه‌ای از فعل نمیدن فارسی به معنی تعظیم‌کردن است.

برخی حدس زده‌اند که این واژه از واژهٔ «ناماسته» در زبان سانسکریت گرفته شده‌باشد که محتمل نیست

فلسفه وجودی نماز:

در بینش دینی، انسان موجودی است دارای دو بعد جسمی و روحی كه نیازهای هر یك از آنها باید تأمین شود. یكی از نیازهای روحی انسان، نیاز به پرستش است و بر این اساس همه انسانها از نوعی ستایش و پرستش برخوردار می‌باشند كه فقط مصداق این پرستش مهم است. حقیقت پرستش و نیایش، از مفهوم و مصداق واژة عبادت استخراج می‌شود .

انگیزه‌های پرستش عبارتند از:

    1-وجود كمال در پرستش شونده

  2-خدمتی كه دیده است و نعمتهایی كه دریافت كرده است.

  3-به منظور جبران كمبودها .

    4-برای دفع ضرر احتمالی.

    5-تسلط پرستش شونده بر تمام امور انسان.

 

چرا نماز بخوانیم؟

این سؤال اختصاص به این عصر ندارد. بلكه در دوران ائمه نیز این سؤال مطرح بود. علت نماز خواندن این است كه نماز خواندن، اعتراف به ربوبیت خداست یعنی اعتراف به اینكه همه چیز عالم تحت اراده و تدبیر خداست.

نماز خواندن به معنای اعتراف به كنار گذاشتن مدعیان ربوبیت انسان است.

نماز خواندن،‌ ایستادن در برابر خداوند بزرگ و مسلط بر امور با حالت ذلت و فقر و ضعف و خضوع می‌باشد. این سؤال نیز ذهن عده‌ای را مشغول می‌كند كه نماز خواندن چه فایده‌ای دارد؟

پاسخ به این سؤال از سه جنبه عقلی‌ و نقلی و تربیتی در این مقاله آمده است .

در انتهای مقاله ، ضرورت الگوبرداری انسان مطرح می‌شود كه برای پیمودن راههای پرخطر این نیاز، احساس می‌شود  كه در نماز شهادت به رسالت پیامبر (ص) با این روحیه تناسب دارد.


نگاهی به آثار نماز از منظر روان‌شناختی

نماز آرامش روان و سكینه خاطر است.
    به نظر می‌رسد كه نماز این عالی‌ترین جلوه نیاز، ارتباطی گسترده با ابعاد مختلف زندگی انسان داشته باشد. از میان تمام فرایضی كه از لحاظ دینی بر مسلمانان واجب است نماز بیشترین ارتباط را با انسان دارد. هر روز پنج بار نماز این كتاب هستی را ورق می‌زنیم و این چنین است كه نماز كلاس درسی می‌شود كه آموختنی‌هایش تمامی ندارد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ جمعه 29 دی 1396 ] [ 12:28 ] [ جمشید راد ]
[ ]

نماز و رابطه مدیریت با نماز (دین و مذهب)

دسته بندیدین و مذهب
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات71
حجم فایل77 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

فهرست مطالب

عنوان                                                                                    صفحه

پیشگفتار                                                                                      3

مقدمه                                                                                         5

فصل اول

نقش نماز در شخصیت جوانان                                                         8

اهمیت دوره جوانی                                                                        12

نیازهای غریزی و فطری جوانان و پاسخ به آنها                                   16

نقش نماز و تعالیم دینی در شخصیت جوان                                         19

نماز بارزترین مصداق ذکر خدا                                                        24

فصل دوم

علل کم توجهی یا بی توجهی برخی از جوانان به نماز                                      42

محیط خانواده و بی توجهی والدین                                                    43

سستی و تنبلی                                                                                       45

رفتار نامناسب مبلغان دینی                                                             50

ملاک و معیار انتخاب دوست                                                           62

منابع و مأخذ                                                                               71

 


a

 

پیشگفتار

قال الامام علىّ بن ابى طالب(علیه السلام): «الله الله فى الصّلوة فإنّها عمود دینكم»

«خدا را، خدا را درنظر گیرید در توجه به نماز، كه پایدارى دینتان به نماز باشد.»

گر چه هر یك از احكام و فرائض دینى به جاى خود از اهمیت و ارزش خاصى برخوردار است، امّا در این میان بعد از معرفت الهى هیچ فریضهاى به والایى مرتبه نماز نرسد. چرا كه این، تنها نماز است كه معراج مؤمن و عامل تقرب انسان وارسته، به خدا شناخته شده و معیار پذیرش همه واجبات قرار گرفته است. به این جهت آخرین پیام سفیران الهى، سفارش به نماز، این استوانه استوار دین بوده، چنانچه پرسش نخستین روز رستاخیز هم از آن خواهد بود.

آرى نماز، تنها محبوبِ دلدادگان به حضرت حق و روشنى دیده و چراغ راه پویندگان كوى دوست و محفل انس خلوت نشینان وادى عرفان است. آنان كه زندگى را بی یاد او نخواهند و رستگارى خویش را با شهادت در محراب نماز بینند «فزت ورب الكعبة» و با تمام وجود در راه زنده داشتن نام و یاد خداى خویش و اقامه نماز و راز و نیاز با او كوشند و سرانجام خود فدایى راه نماز شوند «اشهد انّك قد اقمت الصلوة» این همه، جایگاه ویژه و عظمت فوق العاده این فرضیه الهى را روشن می سازد و همگان را به تعظیم این عالیترین نمونه شعائر الهى وادار می كند، كه هم خود، اهل نماز و راز و نیاز باشند و هم در جهت اشاعه فرهنگ نورانى نماز در جامعه تلاشى پیگیر نمایند، (الذین إن مكنّاهم فى الأرض اقاموا الصلوة)، تا به وظیفه دینى خود عمل نموده باشند و همواره مشمول رحمت بی پایان الهى قرار گیرند. و در این راستا فضلاى اهل قلم حوزه، رسالتى بس عظیم دارند كه با تألیف و انتشار آثار ارزشمند دینى، فرهنگ نماز و انس با خداوند متعال را در جامعه دینى ترویج دهند و رایحه دلپذیر معنویت را به فضاى جان همگان بویژه نسل جوان برسانند. چنانچه تاكنون آثار فراوانى را در این رابطه منتشر نموده اند كه از آن جمله است اثر گرانقدر فاضل گرامى جناب حجة الاسلام والمسلمین آقاى مصطفى خلیلى، تحت عنوان «نقش نماز، در شخصیت جوانان». و ما خادمان فرهنگى آستانه مقدّسه مفتخریم كه در آغازین روزهاى سالى كه به نام اوّلین شهید محراب، «حضرت امام على بن ابى طالب(علیه السلام)» نامگذارى شده، با عنایات كریمه اهلبیت حضرت فاطمه معصومه(علیها السلام) و مساعدتهاى تولیت معظم حضرت آیة الله مسعودى و معاون امور ادارى، مالى ایشان جناب آقاى فقیه میرزایى موفق به چاپ و نشر این اثر گرانمایه شدیم; باشد كه گامى در جهت ترویج فرهنگ دینى برداشته و از اقامه كنندگان نماز باشیم.

 

مقدّمه

حمد و سپاس خدایى را سزاست كه شكر شاكرین و حمد حامدین و ذكر ذاكرین و سعى خالصین متوجه درگاه اوست. ستایش بیكران مرا و راست كه در خلق خویش هیچ كاستى نگذاشت بل همه مخلوقات حتى پست ترین شان را به راستى بگذاشت. تسبیح لایتناهى بر آستان او كه آدمى را در مسیر سعادت بر همه موجودات، ولایت و تاج خلافت در سیاره زمین بر او كرامت و خلعت «لقد كرّمنا» بر اندامش عنایت و بعد از تكوین، مصداق «فتبارك» بر قامتش مقالت فرمود.

حمد و آفرین بر ذات جهان آفرین كه هستى را آمیخته با حكمت و تعالیم را براى بشر همراه با مصلحت و براى وصول به سربلندى و عزّت توأم ساخته است.

و درود بى پایان بر ختم پیامبران و فص رسولان و اهل بیت و پاكان كه شریعت به دست ایشان پایان و حجت خدا به عصمت آنان تمام گردید.

درود بى منّت و سلام با عزت بر سالكان راه طریقت و شاهدان كوى حقیقت كه سر در راه حفظ شریعت در كف اخلاص نهاده و نزد دوست تحفه بردند.

با حمد بى انتهى بر ذات ربوبى و درود بى منتهى بر شأن مصطفوى، مُصحف بى مقدار نماز را محمّد ساخته تا شاید از این فریضه الهى كه بزرگترین و مهمترین فریضه در تمامى ادیان الهى تشریع شده، نفوس مستعده بهره گیرند.

بر همه جوانان معزّز و مكرّم، معرفت به این نكته لازم است كه در دین مبین اسلام، نماز لبیك همه ذاكران، عمل آزادگان، طواف عارفان، میقات كعبه عاشقان، سعى وصفاى پاكدلان، پرواز بیدار دلان مقصد سالكان، داروى دلهاى مجروح، شفاى قلبهاى محزون و تسكین دلهاى مفتون است. نماز كمال عابدان و معراج عالمان، معبد عاشقان و گل خوشبوى بوستان قلب پاك جوانان است.

جوان چون واجد قلب پاك و فاقد و فارغ از هرگونه ارزشهاى ناپاك است می تواند با نماز، پلّه هاى كمال را طى كند و به قلّه جمال باریابد. با برپایى نماز به مقام سرورى و سیادت راه یابد و دعاى اللهم اجعلنى للمتقین اماماً (خدایا مرا پیشواى پرهیزكاران قرارده) را ورد كلام خود سازد. 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ جمعه 29 دی 1396 ] [ 12:28 ] [ جمشید راد ]
[ ]

نماز و اسرار تربیتی آن (دین و مذهب)

دسته بندیدین و مذهب
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات32
حجم فایل27 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

نماز و اسرار تربیتی آن

 • نماز موجب یاد خداست:

یاد خدا بهترین وسیله برای خویشتن داری و كنترل غرایز سركش و جلوگیری از روح طغیان است. «نمازگزار» همواره به یاد خدا می‏باشد، خدایی كه از تمام كارهای كوچك و بزرگ ما آگاه است، خدایی كه از آنچه در زوایای روان ما وجود دارد و یا از اندیشه ما می‏گذارد، مطلع و باخبر است و كمترین اثر یاد خدا این است كه به خودكامگی انسان و هوسهای وی اعتدال می‏بخشد، چنان كه غفلت از یاد خدا و بی خبری از پاداشها و كیفرهای او، موجب تیرگی عقل و خرد و كم فروغی آن می‏شود.

انسان غافل از خدا در عاقبت اعمال و كردار خود نمی‏اندیشد و برای ارضای تمایلات و غرایز سركش خود حد و مرزی را نمی‏شناسد و این نماز است كه او را در شبانه روز پنج بار به یاد خدا می‏اندازد و تیرگی غفلت را از روح و روانش پاك می‏سازد.

به راستی، انسان كه پایه حكومت غرایز در كانون وجود او مستحكم است، بهترین راه برای كنترل غرایز و خواستهای مرزنشناس او همان یاد خدا، یاد كیفرهای خطاكاران و حسابهای دقیق و اشتباه‏ناپذیر آن می‏باشد. از این نظر قرآن یكی از اسرار نماز را یاد خدا معرفی می‏كند: «اقم الصلوة لذكری؛ نماز را برای یاد من بپادار!» (1)

 

 

 • دوری از گناه:

نمازگزار ناچار است كه برای صحت و قبولی نماز خود از بسیاری از گناهان اجتناب ورزد؛ مثلا، یكی از شرایط نماز مشروع بودن و مباح بودن تمام وسایلی است كه درآن به كار می‏رود، مانند آب وضو و غسل، جامه‏ای كه با آن نماز می‏گزارد و مكان نمازگزار، این موضوع سبب می‏شود كه گرد حرام نرود و در كار و كسب خود از هر نوع حرام اجتناب نماید؛ زیرا بسیار مشكل است كه یك فرد تنها در امور مربوط به نماز به حلال بودن آنها مقید شود و در موارد دیگر بی پروا باشد.

گویا آیه زیر به همین نكته اشاره می‏كند و می‏فرماید: «ان الصلوة تنهی عن الفحشأ و المنكر؛ كه نماز (انسان را) از زشتیها و گناه باز می‏دارد.» (2)

بالاخص اگر نمازگزار متوجه باشد كه شرط قبولی نماز در پیشگاه خداوند این است كه نمازگزار زكات و حقوق مستمندان را بپردازد؛ غیبت نكند؛ از تكبر و حسد بپرهیزد؛ از مشروبات الكلی اجتناب نماید و با حضور قلب و توجه و نیت پاك به درگاه خدا رو آورد و به این ترتیب نمازگزار حقیقی ناگزیر است تمام این امور را رعایت كند. روی همین جهات، پیامبر گرامی ما(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‏فرماید: نماز چون نهر آب صافی است كه انسان خود را در آن شست و شو دهد، هرگز بدن او آلوده و كثیف نمی‏شود. همچنین كسی كه در شبانه روز پنج مرتبه نماز بخواندو قلب خود را در این چشمه صاف معنوی شست و شو دهد، هرگز آلودگی گناه بر دل و جان او نمی‏نشیند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ جمعه 29 دی 1396 ] [ 12:28 ] [ جمشید راد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 1291 1292 1293 1294 1295 1296 1297 1298 1299 1300 1301 1302 1303 1304 1305 1306 1307 1308 1309 1310 1311 1312 1313 1314 1315 1316 1317 1318 1319 1320 1321 1322 1323 1324 1325 1326 1327 1328 1329 1330 1331 1332 1333 1334 1335 1336 1337 1338 1339 1340 1341 1342 1343 1344 1345 1346 1347 1348 1349 1350 1351 1352 1353 1354 1355 1356 1357 1358 1359 1360 1361 1362 1363 1364 1365 1366 1367 1368 1369 1370 1371 1372 1373 1374 1375 1376 1377 1378 1379 1380 1381 1382 1383 1384 1385 1386 1387 1388 1389 1390 1391 1392 1393 1394 1395 1396 1397 1398 1399 1400 1401 1402 1403 1404 1405 1406 1407 1408 1409 1410 1411 1412 1413 1414 1415 1416 1417 1418 1419 1420 1421 1422 1423 1424 1425 1426 1427 1428 1429 1430 1431 1432 1433 1434 1435 1436 1437 1438 1439 1440 1441 1442 1443 1444 1445 1446 1447 1448 1449 1450 1451 1452 1453 1454 1455 1456 1457 1458 1459 1460 1461 1462 1463 1464 1465 1466 1467 1468 1469 1470 1471 1472 1473 1474 1475 1476 1477 1478 1479 1480 1481 1482 1483 1484 1485 1486 1487 1488 1489 1490 1491 1492 1493 1494 1495 1496 1497 1498 1499 1500 1501 1502 1503 1504 1505 1506 1507 1508 1509 1510 1511 1512 1513 1514 1515 1516 1517 1518 1519 1520 1521 1522 1523 1524 1525 1526 1527 1528 1529 1530 1531 1532 1533 1534 1535 1536 1537 1538 1539 1540 1541 1542 1543 1544 1545 1546 1547 1548 1549 1550 1551 1552 1553 1554 1555 1556 1557 1558 1559 1560 1561 1562 1563 1564 1565 1566 1567 1568 1569 1570 1571 1572 1573 1574 1575 1576 1577 1578 1579 1580 1581 1582 1583 1584 1585 1586 1587 1588 1589 1590 1591 1592 1593 1594 1595 1596 1597 1598 1599 1600 1601 1602 1603 1604 1605 1606 1607 1608 1609 1610 1611 1612 1613 1614 1615 1616 1617 1618 1619 1620 1621 1622 1623 1624 1625 1626 1627 1628 1629 1630 1631 1632 1633 1634 1635 1636 1637 1638 1639 1640 1641 1642 1643 1644 1645 1646 1647 1648 1649 1650 1651 1652 1653 1654 1655 1656 1657 1658 1659 1660 1661 1662 1663 1664 1665 صفحه بعد